İzmir'de Üç Çocuktuk

Cumartesi, 14 Ağustos 2010 - 05:00

Bu hafta kitap dünyası çok hareketli. Geçenlerde uzun zamandır uğramadığım Günışığı Kitaplığı’na gittim. Yayınevinin yayın yönetmeni Mine Soysal bana çok özel bir kitap haberi verdi. İşte o kitap ve bu hafta sizin için seçtiğim diğer kitaplar.

SEZEN, HALUK, MELTEM

İzmir’de Üç Çocuktuk

Hacer Kılcıoğlu/Editör: Müren Beykan

Grafik tasarım ve desenler: Huban Korman Günışığı Kitaplığı

Bugün ülkemiz sanatında etkili üç büyük sanatçı, Sezen Aksu, Haluk Bilginer ve Meltem Cumbul bu kitapta. Anı kitapları ve Perşembeleri Çok Severim adlı çocuk kitabıyla sevilen Hacer Kılcıoğlu son kitabında, günümüzün üç büyük sanatçısının İzmir’in Köprü semtinde geçen benzersiz çocukluk yıllarını öyküleştirdi. Merakla beslenen, yetenekle göze batan üç bambaşka çocuk, dönemin güzel kıyı semti Köprü’de sevgiyle büyüdüler. Bu üç sanatçının çocukluk öyküleri, eski İzmir’in neşe dolu güzel günlerini, büyük aileleri, güçlü komşulukları ve arkadaşlıkları dillendiriyor; şarkılar, oyunlar, kahkaha ve gözyaşı tütüyor. Her yaştan okurun ilgisini çekecek bu ilginç yaşamlar, okumaya değer.

HAKİKİ BALIK LOKANTALARI

İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları

Ulus Atayurt, Tan Morgül Overteam Yayınları-Literatür Yayınları

İstanbul’un dört bir yanını gezen Tan Morgül ve Ulus Atayurt, sizler için seçtikleri meyhane ve balık lokantalarını titizlikle inceledi. Bu çalışmanın sonucu olarak, Yeni Rakı, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi şerefine yakışır bir projeyle, Bizans’tan günümüze sosyal yaşantının en renkli alanlarından biri olan meyhaneleri bu kılavuz kitapta bir araya getirilmesine öncülük etti. Overteam Yayınları ve Literatür Yayıncılık işbirliği ile hazırlanan kitap, rakı kültürünün vazgeçilmezleri olan bu mekanların kentle olan ilişkisini rehberleştirmeyi hedefliyor.

TÜM DÜNYADA İLGİ GÖREN ROMAN

Her Şey Aydınlandı

Jonathan Safran Foer/Çeviren: Algan Sezgintüredi/Siren Yayınları

Amerikalı genç bir yazar, elinde solmuş bir fotoğrafla Ukrayna’ya gelir. Elli yıl önce dedesini Nazilerden kurtardığını düşündüğü bir kadının izlerini aramaktadır. Arayışında kendisine eşlik edenler ise çevirmeni Alex; savaşın ardından melankoliden kör olduğunu iddia eden yaşlı ve yol iz bilmeyen bir şoför ile şoförün köpeği Sammy Davis Junior’dur. Arayış derinleştikçe aradıkları şeyler giderek bulanacak, bulabildikleri şeyler ise dünyalarını değiştirecektir. 1977 doğumlu Jonathan Safran Foer’in tüm dünyada büyük ilgi gören bu ilk romanı ülkemizde de dikkatleri çekti.

SADDAM’IN ÖZEL YAŞAMI

Saddam’ın Medyumu

Berrin Kaplan/Cinius Yayınları Jonathan Safran Foer/Çeviren: Algan Sezgintüredi/Siren Yayınları

Bir süredir yeşil sahalardan uzak kalan Baki Mercimek’in ünlü yazar annesi, Berrin Kaplan’ın yeni romanı yayımlandı. Romanın başkarakteri başarılı bir gazeteci olan Rana, sevgilisi ile birlikte Hollanda’nın bir sahil kentinde yaşamaktadır. Komşularından birinin ısrarı üzerine, psikiyatrların verdiği ilaçlarla iyileşemeyen hasta bir kadını, şifacılık yapan Iraklı Hoca’ya götürür. Saddam Hüseyin’in yanında medyum olarak çalışmış ve Saddam’ın sırlarını paylaşacak kadar onun güvenini kazanmış olan Hoca (Talha) sayesinde Saddam Hüseyin’in özel yaşamını, bu diktatörün duygusal yönlerini de görebiliyoruz bu kitapta.

ORTAÇAĞ JAPONYA’SINDA MACERA

Okko / Sular Devri

Yazan-Çizen: HUB/Çeviren: Teyfur Erdoğdu/Yapı Kredi Yayınları

Okko, Fransız çizgi roman yazar ve çizeri HUB (Humbert Chabuel) tarafından yaratılmış bir karakter. Aslında “iblis avcısı” bir “ronin”, yani efendisiz samuray olan Okko’nun yol arkadaşları, alkolik bir keşiş olan Noşin ile maskeli dev Noburo. Gruba, ilk hikâye Sular Devri’nden itibaren genç köylü Tikku da katılıyor. Başlangıçta aniden ortadan kaybolan ablası, geyşa Küçük Sazan’ı bulmakta Okko’dan yardım isteyen Tikku, daha sonra Noşin’in çömezi oluyor. Çizgi roman sevenlere duyurulur.

FELSEFENİN KISA TARİHÇESİ

A’dan Z’ye Felsefe

Alexander Moseley/NTV Yayınları

NTV Yayınları, bugüne kadar insanlara kendini anlatmakta zorluk çeken felsefenin kısa bir tarihçesini herkesin anlayacağı dilde, okuyanların iştahını kabartacak bir kitapta sunuyor. Kitapta bilgi, aşk, irade, din, cinsellik, etik ve insan haklarına geçmişten bu yana tartışılırlığını sürdüren konulara dair görüşler sıkılmaksızın düşünerek okuyabileceğiniz bir şekilde anlatılıyor. Öğrenmeyi seviyorsanız, bu kitabı okuyunuz.