Japon borsasısında nükleer çöküş

Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da piyasalar, Başbakan Naoto Kan'ın yaptığı nükleer sızıntı uyarısıyla bugün adeta çakıldı. Gün içinde yüzde 14'e kadar gerileyen Nikkei Endeksi kapanış itibariyle yüzde 10.6 değer kaybetti

15 Mart 2011, Salı 10:23
A A

2008'de yaşanan finansal krizden sonra en sert günlük düşüşünü yaşayan Endeks dünkü kayıplarla birlikte son iki günde yaklaşık yüzde 17 geriledi. Japonya Merkez Bankası (BoJ) piyasalarda tansiyonun düşmemesi nedeniyle, para kıtlığının önüne geçmek için dün sağladığı 15 trilyon yenlik (183 milyar dolar) likiditeye ek olarak bugün de 98 milyar dolarlık yeni önlem açıkladı.

Bankanın dün açıkladığı önlemler kapsamında ayrıca 5 trilyon yenlik varlık alım programını 10 trilyon yene de çıkarmıştı. Uzmanlar özellikle varlık alım programının miktarı konusunda BoJ'u eleştirerek bu konuda ABD Merkez Bankası (Fed) kadar radikal önlemler almadığı eleştirisini getiriyor.

Başbakan Kan bugün yaptığı açıklamada Fukişimada'ki nükleer santralde meydana gelen yeni patlama sonrasında, nükleer sızıntı tehlikesinin giderek arttığı uyarısını yaptı.

PİYASALARDA KORKU HAVASI HAKİM

Pazartesi günü depremden sonra kimlerin kazanıp, kimlerin kaybettiği hesabını yapan piyasalarda bu açıklamadan sonra korku havası hakim olurken tüm sektörlere satış geldi. Satış dalgası aynı şekilde diğer uluslararası borsaları da negatif etkiledi.

Asya borsaları yüzde 1.5 ile yüzde 3.5 arasında kayıplar yaşadı. ABD vadeli işlemlerinde de S&P 500 Endeksi yaklaşık yüzde 2 aşağıda seyrediyor. Avrupa borsalarının da yüzde 2'ye varan kayıplarla açılması bekleniyor.

Korkuyla gelen satış dalgası için uzmanlar, deprem sonrası nükleer sızıntının fiyatlamaya dahil edilmediğine ancak şimdi ciddi bir risk olarak görülmeye başlanmasına işaret ediyor.

ALTIN BİLE DÜŞÜYOR

Küresel piyasalarda daha çok nakite dönme eğilimi yaşanırken, güvenli yatırım aracı olan altına olan talep dahi sınırlı kalarak bu madenin fiyatında gerilemeye neden oluyor.

Altının onsu bugün yaklaşık yüzde 0.7'lik düşüşle 1,416 dolar seviyesinde bulunuyor. Diğer taraftan petrolde de ilginç seyir yaşanıyor. Bir yanda Ortadoğu'da Suudi Arabistan'ın Bahreyn'e asker göndermesi gerilimi artırırken diğer taraftan Japonya'daki deprem sonrasında talepte yaşanacak düşüş, fiyatlarda azalış baskısı yaratıyor.

Brent tipi ham petrolün varili 111 dolar, ABD ham petrolünün varil fiyatı ise 99 dolar seviyesinde bulunuyor. Tüm bu panik havasında talep gören tek yatırım aracı ise ABD Hazine tahvilleri oluyor. Güvenli liman olarak görülen 10 yıllık ABD hazine tahvilinin faizi 12 baz puan düşerek Aralık başından beri en düşük seviye olan yüzde 3.25'e gelmiş durumda.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;