Japonya'nın en büyük iflası

Japonya havayolu şirketi Japan Airlines'ın (JAL) yarın iflas koruma başvurusunda bulunması bekleniyor

Japonya'nın en büyük iflası

Japon medyasında çıkan haberlere göre, Asya’nın en büyük havayolu şirketi JAL, yeniden yapılanma planının ardından iflas koruma başvurusunda bulunacak.

Geçen yıl Kasım ayı itibariyle 16,5 milyar dolar borcu bulunan JAL’ın iflas başvurusunda bulunması, ülke tarihindeki en büyük iflaslardan biri olarak kayıtlara geçecek.

Ekonomi gazetesi Nikkei, hükümetin, JAL’ın yeniden yapılanmasına ve devam eden operasyonlarına destek garantisi önereceğini yazdı. JAL’ın geçen hafta yüzde 90’dan fazla düşen hisseleri bugün de yüzde 29 değer kaybetti.

Bugün şirketin piyasa değeri 150 milyon dolara gerilemiş durumda. Bu da şirketin değerinin, yeni bir Boeing 787 jetin fiyatından daha az olduğu anlamına geliyor.

Dünyanın en büyük havayolu şirketi ABD’li Delta Air Lines ve rakibi American Airlines, Asya’daki uçuş ağını genişletmek amacıyla JAL’ı satın almak için rekabet ediyorlar. Delta Air Lines ve ortağı SkyTeam, 500 milyon doları nakit olmak üzere JAL’a 1 milyar dolar önerirken, American Airlines ve ortakları ise JAL’a 1,4 milyar dolar nakit vermeye hazır olduklarını belirtiyor.