K. Irak'ta bomba: 19 ölü

K. Irak'ta bomba: 19 ölü

Kuzey Irak'ta dün gece düzenlenen bir intihar saldırısında, çoğu kadın ve çocuk 19 kişi hayatını kaybetti. Patlayıcı yüklü bir aracın infilak ettirilmesiyle düzenlenen saldırıda 13 kişi de yaralandı. İkinci bir saldırının ise ateş açılarak durdurulduğu bildirildi. 

Bölge yetkilileri, Musul’un 30 kilometre doğusunda yer alan Vardek köyünde meydana gelen ilk saldırı sırasında çevredeki birçok evin tamamıyla yıkıldığını, köye gelen ve patlayıcı yüklü olduğu belirlenen ikinci aracın ise peşmerge tarafından ateş açılarak, sürücüsünün öldürülmesiyle durdurulabildiğini kaydettiler. 

KÜRT KÖYÜNDE PATLADI
Polis yetkilileri, bir intihar bombacısı tarafından kullanıldığı sanılan aracın bölgedeki bir Kürt köyünde patlatıldığını, ölü ve yaralıların da köy halkından olduğunu bildirdiler. Ölenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunu belirten yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini kaydettiler. Saldırıyı henüz herhangi bir grup üstlenmedi, ancak ABD yetkililerine göre bu saldırı, bölgedeki Araplar ve Kürtler arasındaki toprak anlaşmazlığından kaynaklanan etnik gerilimin artmasının bir göstergesi.

AA