Kabe zemzem ve gül suyu ile yıkandı

Müslümanların kıblesi Kabe'nin zemzem ve gül suyu ile yıkanma merasiminde büyük heyecan yaşandı

29 Kasım 2012, Perşembe 12:22
A A

Hac döneminin sona ermesiyle ülkelerine dönen 4 milyona yakın Müslümanın hac heyecanının ardından, bu defa dünyanın en eski mabedi Kabe’nin zemzem ve gül suyu ile yıkanma merasiminde büyük heyecan yaşandı.

Her yıl Hicri takvime göre Muharrem ve Şaban aylarında zemzem ve gül suyu ile yıkanan Kabe’nin, yıkanma merasimini seyretmek üzere gece boyunca büyük bir heyecanla bekleyen Müslümanlar, Kabe’ye açılan kapının açılma anına kadar olan tüm adımları cep telefonları ve fotoğraf makineleri ile dakika dakika çekme heyecanını yaşadı.

Müslümanların büyük bir heyecanla takip ettiği, Kabe’nin zemzem ve gül suyu ile yıkanma anlarına AA muhabiri de tanıklık etti.

Sabah namazının kılınmasının ardından güvenlik güçleri Kabe’yi tamamı ile güvenlik çemberine aldı. Kabe’yi tavaf edenler ise çemberin dışına alındı. Kral Abdullah’ın sarayı ile Kabe arasında oluşturulan güvenlik koridorundan, Mekke Valisi Prens Halid Al Faysal, Kral Abdullah’a vekaleten Kabe’yi yıkama görevini üzerine alarak Kabe’ye gelince adeta nefesler tutuldu.

Merasimi seyreden Müslümanların okuduğu Salavat-ı şerifeler, dualar ve döktükleri gözyaşları arasında Kabe’nin kapısı açıldı. Kabe’nin kapısının açılma merasimi ise şöyle gelişti.

Her cuma günü Kabe imamının hutbeyi okuduğu tekerlekli ve motorlu minber, tavaf alanının dışından yavaş yavaş coşkulu kalabalığı yararak Kabe’nin kapısına doğru yaklaşmaya başladı. Minberin Kabe’nin dibine yaklaşması, izdiham dolayısıyla yaklaşık yarım saat sürdü.

Minber, Kabe kapısına ulaşınca bu defa kapının açılması işlemleri başladı. Kapının her iki kanadında bulunan uzun demirler çıkartıldı. Daha sonra Prens Halid’in Kral Abdullah adına Kabe’nin kapısının kilidini açması için beklenmeye başlandı.

Prens Halid, Kabe İmamı Şeyh Dr. Abdurrahman bin Abdulaziz Al Sudais, birçok bakan, alimler, diplomatik misyon temsilcileri, kapının Prens Halid tarafından açılmasının ardından, büyük bir heyecan içinde sırasıyla merdivenleri tırmanıp Kabe’nin içine girmeye başladı.

Güvenlik koridorunun dışında bulunan binlerce Müslüman ise gözyaşları içerisinde bu muhteşem tabloyu bir taraftan takip ederken, diğer taraftan da görüntülemeye çalışıyordu.

Zaman zaman izdiham sebebiyle sıkıntılı anlar yaşanmasına rağmen Müslümanlar merasimi seyretmekten vazgeçmedi.

Kabe’nin içinin uzaktan görülmesi bile merasimi takip eden müslümanlara çok büyük bir heyecan yaşattı.

Bu arada Prens Halid ve diğer üst düzey görevliler, diplomatik misyon temsilcileri ellerinde gül suyu ve zemzemlere batırılmış bezlerle Kabe’nin içerisini yıkamaya başladılar.

Kabe’nin içinden sonra dışında da gül suyu ve zemzeme batırılmış bezler ile yıkama merasimi devam etti.

İrfan Sapmaz - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;