Önceki Fotolar

Kabızlığa iyi gelen doğal yöntemler

Kadın erkek fark etmeksizin herkesin kabusu olan kabızlığa bu doğal yöntemlerle son verebilir, günlük hayatınızda daha rahat hareket edebilirsiniz…

04 Ekim 2017, Çarşamba 10:01
A A
1- Bol bol su tüketin...

1- Bol bol su tüketin...

İlk olarak en doğal ve en etkili yöntem bol su tüketmektir. Yeteri kadar su tüketmediğinizde bağırsaklarınız tıkanıklık yaşayabilir. Gün içinde en az 2 litre su içmeniz bağırsaklarınızın su ihtiyacını karşılar. Su tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

2- Spor yapın...

2- Spor yapın...

Hareketsizlik bağırsaklarınızı tembelleştirir. Spor yapacak vaktiniz yoksa bile gün içerisinde yürümek, merdiven çıkmak gibi basit aktivitelerle bu durumu dengelemeye çalışın. Özellikle öğünlerden sonra yapacağınız yürüyüşler bağırsaklarınızın harekete geçmesini sağlar ve sizi kabızlıktan korur.

3- Beslenmenize dikkat edin...

3- Beslenmenize dikkat edin...

Özellikle sıvı tüketimi kabızlık yaşayan insanlar için son derece önemlidir. Bol sıvı içeren yiyecekler tüketmeniz bağırsaklarınızı hafifletecektir. Yemeklerden önce içeceğiniz bir kase çorba bile sindirim sisteminizin çalışmasına fayda sağlar.

4- Lifli besinler tüketin...

4- Lifli besinler tüketin...

Sağlıksız atıştırmalıklar kabızlık problemlerini artırır. Bunu yerine kuru meyveler tüketmeyi tercih edin. Ayrıca bol lifli yiyecekler tüketmeniz sindirim problemlerinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Özellikle kuru kayısı, incir, üzüm gibi meyveler size yardımcı olacaktır.

5- Elma tüketin...

5- Elma tüketin...

Yemeklerden 1 saat önce elma yemeniz bağırsaklarınızı hareketlendirecektir.

6- Keçiboynuzu yiyin...

6- Keçiboynuzu yiyin...

Keçiboynuzu bağırsakları hemen harekete geçirebilir. Sabahları kahvaltıdan önce bir tane keçiboynuzu yemeniz bağırsaklarınızın yararına olacaktır.

7- Zeytinyağı için...

7- Zeytinyağı için...

Zeytinyağı kabızlıkla mücadele için hemen ilk akla gelen ve etkili yöntemlerden biridir. Özellikle aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmeniz bu sorunun giderilmesinde fayda sağlayacaktır.

8- Ayçiçeği suyu için...

8- Ayçiçeği suyu için...

Ayçiçeği de kabızlığa iyi gelir. Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz ayçiçeğinin kökünü ve yapraklarını kaynatıp suyunu içmeniz yararlı olacaktır.

9- Taze incir yiyin...

9- Taze incir yiyin...

Taze incir bağırsakları çalıştırır. Özellikle aç karnına yiyip üzerine bir bardak su içerseniz yararını göreceksiniz.

10- Tohumlardan faydalanın...

10- Tohumlardan faydalanın...

Doğal bitkiler ve tohumlar kabızlığa çare olabilir. Özellikle keten tohumu ve çemen otu tüketmek kabızlık için en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir