'Kaçak çay' operasyonu

8 farklı bölgeye yapılan operayonlarda 173 bin 122 kilogram kaçak çay yakalandı.

a
a
Salı, 06 Nisan 2010 - 17:54


'Kaçak çay' operasyonu

Rize merkezli 8 kentte yapılan operasyonda, 173 bin 122 kilogram kaçak çay ele geçirildi, 13 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, ülke genelinde kaçak çay ticaretinin arttığı ihbarını değerlendiren Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, çalışma başlattı.

Yapılan takip sonucu Van, Ağrı, Şanlıurfa, Adana, Erzurum, İstanbul, Mersin ve Rize’de düzenlenen operasyonda, çeşitli iş yerleri ve kamyonlarda yapılan aramalarda toplam 173 bin 122 kilogram kaçak çay ele geçirildi. Operasyonda 13 kişi gözaltına alındı.

Zanlılardan A.Ç, M.A, B.S.F, M.K, H.F, A.A. ve A.C. emniyetteki işlemlerinin ardından "kaçak çay ticareti yapmak ve halkın sağlığını tehdit" iddiasıyla adliyeye sevk edilirken, diğer zanlılar serbest bırakıldı.

Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, yaptığı açıklamada, kaçak çayların sınırdan sahte faturalarla geçirilmeye çalışıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Rize’deki çay çöpleri farklı illere gönderilip renklendirici karıştırılıp paketlenerek piyasaya sürülüyor. Kaliteli Türk çayı ile bu çayın arasındaki fiyat farkı ve rant, bu yola başvurulmasına neden oluyor. Halkın sağlığı ile oynayanlara karşı mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz."