Kaçak içkiye koku baskını!

Mahalleli "yoğun içki kokusu var" diye şikayet edince operasyon başladı

22 Ekim 2009, Perşembe 15:13
A A

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri “mahallede yoğun bir içki kokusu var" ihbarı üzerine harekete geçti. Bağcılar'daki mahalleyi incelemeye alan polis ekipleri sahte içki üretimi yapıldığını tespit etti. Bunun üzerine mahalledeki bir binanın bodrum katına salı günü operasyon düzenlendi. Operasyonda, 2 bin 519 satışa hazır bandrollü içki, 4 bin 100 bandrol, 2 bin 800 boş içki şişesi, 120 litre alkol, içinde bir miktar alkol bulunan 250 ve 750 litrelik plastik tank, 2 kapak sıkıştırma makinesi, 1 alkol metre ile çok sayıda kapak ve etiket ele geçirildi.

BANDROLLER ORJİNAL

Emniyet yetkilileri sahte içkiyi ayırmanın en kolay yolunun orijinal bandrol uygulaması olduğunu ifade etti. Yapılan incelemede şüphelilerin çöpten topladıkları boş içki şişelerini temizledikten sonra yeniden doldurduklarını tespit etti. Ancak şüphelilerin ürettikleri içkilerin üzerine orijinal bandrol yerleştirdikleri tespit edildi. Sorguya alınan 3 kişi bandrolleri nereden aldıklarını söylemediler. Polis ekipleri orijinal bandrollerle ilgili ayrı bir soruşturma başlattı. Firma sahiplerine bilgi verildi. Ele geçirilen bandrollerin kaynağı araştırılıyor.

İLK RAPOR GELDİ

Sahte içki üreten şüphelilerin içkileri henüz piyasaya sürmedikleri ve yılbaşında satmak için hazırlık yaptıkları iddia edildi.Henüz piyasaya sürülmeden yakalanan içkilerin numuneleri Tarım İl Müdürlüğü ve Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderildi.Şüphelilerin sahte içki üretirken hammaddeleri göz kararıyla koydukları öğrenildi. Tarım İl Müdürlüğü'nden gelen ilk raporda üretilen sahte içki “insan sağlığına olumsuz etki yapar" tespitine yer verildi. Hıfzıssıhha Enstitüsü'nden gelecek ikinci rapor ise şüphelilerin alacağı cezaya etki edecek. İnsan sağlığını tehdit etmek suçundan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak olan şüpheliler Hıfzıssıhha Enstitüsünden gelecek raporda “zehir etkisi" bulgusuyla 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilecek. Göz altına alınan N. Kılıç, O. Cengiz ve E. Adıyaman sorgularının ardından adliyeye sevkedildi. 3 şüphelinin de sahte içki üretmekten emniyette kaydı olduğu ifade edildi. Polis otosuna bindirilen bir şüpheli ise “Bizim suçumuz yok. Biz hamalız" diyerek kendini savundu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;