Kaçırılan THY pilotlarıyla ilgili flaş gelişme

Lübnan LBC TV, Lübnan'da kaçırılan 2 Türk Hava Yolları pilotu Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın görüntülerini yayınladı. Pilot Akpınar kayıtta,'Sağlık durumumuz iyi. Bir an önce kurtarılmayı bekliyoruz' dedi

29 Ağustos 2013, Perşembe 20:54
A A

Lübnan’da 9 Ağustos’ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı  kişiler tarafından kaçırılan, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat  Ağca’ya ait ses kayıtları Lübnan’daki LDC televizyonunda yayınlandı. 

Adobe Flash Player Yükle

Lübnan’da yayın yapan LDC kanalı, başkent Beyrut’ta kaçırılan Türk  pilotların fotoğraflarını ve ses kayıtlarını yayınladı. Türk pilot Murat Akpınar’a ait olduğu belirtilen ses kaydında Akpınar,  sağlık durumlarının iyi olduğunu ancak kaygılarının her geçen gün arttığını ve  bir an önce kurtarılmayı beklediklerini söyledi.

Kaçırılma nedenlerine ilişkin Akpınar, "Bizi neden kaçırdıklarını  sorduğumuzda, Suriye’nin Azez bölgesinde 9 masum Lübnanlının kaçırıldığını ve  onlara yardım edebilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu söylediler" ifadesini  kullandı.

Kurtarılmaları için çaba gösteren Türkiye devletine, Türk Hava Yollarına (THY), ailesine, çocuklarına ve kardeşi İrfan’a teşekkür eden Akpınar, arkadaşının ve kendisinin kurtarılmayı beklediğini dile getirdi.

 


Yardımcı pilot Murat Ağca da kurtarılmaları için çaba gösteren herkese teşekkür ederek, ailesini, çocuklarını ve vatanını çok özlediğini ifade etti. Ağca, bir an önce acıların dinmesini ve sevdiklerine kavuşabilmeyi temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Lübnan makamlarından söz konusu kayıtlara ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Son anda yerleri değiştirilmişti

Lübnan’da 9 Ağustos’ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’yı kaçırmıştı. Eylemin sorumluluğunu "İmam Rıza’nın Ziyaretçileri" adlı grup üstlenmiş, grup adına yapılan açıklamada,  Türk pilotların, Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti.Kaçırılan Türk pilotun Lübnan’ın doğusundaki Baalbek şehrinin  "Eş-Şeraveneh" kasabasında bir yerde tutulduğu, yardımcı pilotun ise ülkenin güneyindeki "Zavter" ilinde bulunduğu iddia edilmişti.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, geçtiğimiz günlerde AA’ya  yaptığı açıklamada, "Türk pilotların yeri tespit edilmişti, onları kurtarmak  üzereydik ancak pilotları kaçıran kişiler durumu farketmiş olacak ki tutuldukları  yer değiştirildi" demişti.

Ömer Faruk Şimşek AA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;