Kaçmak için 5 dakika veriyorlar

İsrail, Gazze'deki bazı aileleri telefonla arayarak "Evinizden çıkın vuracağız" dedikten 5 dakika sonra saldırıyı gerçekleştiriyor

19 Kasım 2012, Pazartesi 13:27
A A

İsrail Ordusu’nun hava ve denizden Gazze’ye başlattığı saldırılar, altıncı gününe girdi. Aralarında çok sayıda çocuk, kadın ve yaşlının bulunduğu 92 kişi öldü, 738 kişi yaralandı. İsrail’in 6 günde 1350 yeri bombalamasına karşın Gazze’den füze atışlarıyla karşılık verildi.

İsrail’den 3 kişinin ölümü ve 8 kişinin yaralandığı füze atışları sonucu, İsrail donanması ve savaş uçakları saldırılarını artırdı.

KAÇAMAYAN VURULUYOR

Gazze’de bazı evlere gelen telefonlarda, İsrail’den aradıklarını belirten kişilerin "evinizden çıkın vuracağız", "kaçmanız için 5 dakikanız var" diyerek aileleri tehdit ettiği belirlendi.

Telefon gelen aileler, çocuklarını alarak biran önce evlerinden uzaklaşmaya çalışıyor. Bazı aileler, evlerinden kaçmaya zaman bulamadığından bombaların hedefi oluyor.

HERKES O KADAR ŞANSLI DEĞİL

Aile fertlerinden 11 kişiyi İsrail bombardımanında dün kaybeden Ed-Delu Ailesi gibi bazı aileler, saldırının yapılacağına dair telefon alan aileler kadar şanslı olmuyor. "İsrail’in insafına kalmış" diyen bazı aileler, evlerindeki telefonların çalmasını korkuyla bekliyor.

Sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı hava saldırıları, her geçen gün şiddetini artırırken, aileler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Şimdiye kadarki evlerden çoğu, herhangi bir tehdit telefonu almadan doğrudan savaş uçaklarının hedefi oldu.

2008'DE DE YAŞANDI

İsrail’in 2008’de Gazze’ye düzenlediği saldırılarda da aynı uygulamanın yapıldığı öğrenildi. Bara Reyyan, 2008 saldırılarında kendi evlerine gelen telefonu anlattı. Hamas liderlerinden Nazar Reyyan’ın oğlu Bera Reyyan, İsraillerden gelen "evinizden çıkın vuracağız" tehdit telefonunu sonrası evlerinin vurulduğunu bildirdi.

Reyyan, "Babam, İsrail’in tehditlerine boyun eğmeyeceğimizi söyledi. Evi boşaltmadık. Bedeli ağır oldu. Babamı, annemi, kardeşlerimi kaybettim" dedi. 2008’de Reyyan Ailesinin evine düzenlenen hava saldırısında, 5’i çocuk 9 kişi yaşamını yitirmişti. İsrail, 2008’deki uygulamayı 6 gündür sürdürdüğü bu saldırılarda da uygulamaya başladı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;