Kaddafi: El Kaide'yle ittifak kurar, cihat ilan ederiz

İtalyan İl Giornale Gazetesi'ne demeç veren Libya Lideri Muammer Kaddafi, tüm dünyaya rest çekti: "El Kaide ile ittifak kurar, cihat ilan ederiz."

15 Mart 2011, Salı 23:12
A A

Uluslararası baskıya karşın isyancılara karşı sert mücadelesini sürdüren Muammer Kaddafi sert açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Avrupa liderlerine ateş püsküren Kaddafi, Libya’ya hava saldırısını savunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için "akıl sağlığı bozuk" ifadesini kullanarak, "Sanırım bay Sarkozy’nin akıl sağlığı bozuk. Söylediklerini ancak bir deli söyleyebilir" yorumunu yaptı.

Bir zamanlar aralarından su sızmayan eski dostu İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında ise, "Berlusconi’nin tutumu karşısında şoke oldum. Kendimi ihanete uğramış hissettim. Artık hiç bir şekilde İtalya ve Berlusconi ile bağlantım yok. Hükümet değiştiğinde, İtalya ile yeniden diyalog kurmayı düşünebilirim " dedi.

"YA KAÇARLAR YA TESLİM OLURLAR"

Ordusunu Bengazi üzerine süren Kaddafi, "Usame Bin Ladin yandaşı teröristlerle uzlaşmak sözkonusu dahi olamaz. Onlar sadece saldırmayı ve öldürmeyi düşünüyorlar. Halkım onlardan korkuyor ve kendilerini özgür kılmamı istiyorlar" dedi.

Kadafi, "İsyancıların hiçbir umudu yok. Halihazırda savaşlarını kaybettiler. Sadece iki seçenekleri var. Ya kaçarlar, ya da teslim olurlar" dedi.

"SİLAHLARINI İNDİRİRLERSE AFFEDİLECEKLER"

Direniş hareketi tarafından kurulan Ulusal Konsey’in liderliğini eski Adalet Bakanı Mustafa Abdülcelil’in yaptığının hatırlatılması üzerine ise Kaddafi, "Konseyin geçerliliği yok. El Kaide onları kullanıyor. Bazı askerler onlarla birlikteydi. Bize hiç bir alternatifleri olmadığını açıkladılar. Katılacaklar, ya da boğazları kesilecekti" diyerek, muhalif güçlerin yanında yeralan askerlerin isteyerek değil, tehdit ile saf değiştirdiklerini savundu.

Kaddafi, sivil halkın dolandırıldığını iddia ederek isyancılarla ilgili, "Silahlarını indirirlerse affedilecekler" dedi.

EL KAİDE'YLE İTTİFAK TEHDİDİ

Muammer Kaddafi, "Sonunuzun Saddam Hüseyin’e benzemesinden korkmuyor musunuz?" şeklindeki soruyu, "Hayır. Bizim savaşımız El Kaide’ye karşı. Ama eğer batılı hükümetler bize, Irak’a yaptıkları gibi davranırsa, Libya teröre karşı uluslararası ittifaktan çekilir. El Kaide ile ittifaka gider, cihad ilan ederiz" diye konuştu.

Eda BERKBAYRAK / MİLANO(İtalya), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;