Kaddafi geceyi yine kızlarla geçirdi

Kaddafi, gıda zirvesi için gittiği Roma'da ikinci geceyi de 18-35 yaşlarında, para karşılığı ilanla toplanan kızlarla geçirdi

Kaddafi geceyi yine kızlarla geçirdi

Libya lideri Muammer Kaddafi, BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun düzenlediği Dünya Gıda Güvenliği zirvesi için bulunduğu Roma’da ikinci geceyi de İtalyan kızlarla sohbet ederek geçirdi. Kaddafi, Roma’da Villa Pamphili parkına kurduğu çadırında, gece geç saatlere kadar, yaklaşık 200 hostes kızın sorularını yanıtladı.

MÜSRİFLİKLERİYLE OLAY OLDULAR

Sohbet sırasında İtalyan kızları Müslüman olmaya davet eden Kaddafi’nin, İslam’ı benimseyecek kızları hacca gönderme sözü de verdiği öğrenildi. Bir önceki geceyi de İtalyan kızlarla sohbet ederek geçiren Kaddafi, 200 İtalyan hostesin sorularını yanıtladı. Davetliler dışında kimsenin alınmadığı toplantıda Kaddafi’nin, din ve Libya’daki kadınların durumunun yanı sıra İtalya’nın siyasi gündemine ilişkin sorulara da muhatap olduğu öğrenildi.

Berlusconi için ‘sus’

Edinilen bilgilere göre Kaddafi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İtalya’daki okullarda çarmıha gerilmiş İsa figürü ve haç işareti bulunmasını din özgürlüğünü ihlal olarak değerlendiren karara ilişkin soruyu, “Din, Allah’la kul arasında bir meseledir” diye yanıtladı. Ülkesinde din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmış olduğu görüşünü savunan Kaddafi, “Önemli olan dini devlete karıştırmamak. Libya’da hiç kimseyi hilal işareti takmaya zorlamıyoruz. İsteyen taşır, isteyen taşımaz” diye konuştu.

Kaddafi’nin, bir kızın, “Berlusconi’nin villasındaki partiler ve bunların sebep olduğu polemikler hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunuysa yanıtsız bıraktığı, gözlerini kıza dikip sağ elinin işaret parmağını dudaklarına götürerek ‘sus’ işareti yapmakla yetindiği öğrenildi.

İtalyan’la Libyalı evlensin

Sohbet sırasında İtalyanlarla Libyalıların birbirleriyle evlenmesine sıcak baktığını belirten Kaddafi, “Bu, yeni kuşaklar arasında entegrasyona da katkı sağlayacaktır” dedi. Kaddafi, konuklarına yine Kur’an-ı Kerim’in ve kendi eseri ‘Yeşil Kitap’ın İtalyanca çevirilerini hediye etti. Kaddafi’yle bir araya getirilecek kadın dinleyiciler, Roma’daki halkla ilişkiler şirketlerinden birinin “Yaşları 18-35 arasında olan, mini etek ve dekolte kıyafetten uzak, ancak iyi giyimli ve de hoş görünümlü 500 kız aranıyor” duyurusuna yanıt veren kişiler arasından seçiliyor.

Hosteslere, Kaddafi’yle randevuya katılma karşılığında kişi başına 50’yle 75 avro arasında (110-165 TL civarı) ücret ödendiği belirtiliyor. Organizasyonu yapan İtalyan ajansın sözcüleri, kızlardan hiçbirinin geceyi Kaddafi’nin çadırında geçirmediğinin de altını çiziyor.

Kızlar aç susuz kalmış

Bu arada, Libyalı liderle görüşmek için Roma’daki Libya elçiliğinin önünde buluşan kızlardan bazılarının görüşmeye uygun giyinmedikleri ve çok kısa oldukları gerekçesiyle Kaddafi’nin çadırında yapılan sohbete götürülmediği ortaya çıktı. Liderle görüşen kızlarsa Kaddafi’nin bir saat geç gelip kendilerini bekletmesinden ve iki saat süren görüşme süresince kendilerine herhangi bir ikramda bulunulmamasından şikâyetçi. Kızlardan biri “Bize bir partiye gideceğimiz söylendi ama ne bir bardak su ne de kanepe ikram edildi” dedi.

RADİKAL