Kaddafi'den ateşkes, ABD'den ret

Libya hükümeti Libya ordusuna acil ateşkes emri verdiğini açıkladı, ABD ise ateşkesi tanımadığını bildirdi

21 Mart 2011, Pazartesi 09:00
A A

Libya hükümeti Libya ordusuna acil ateşkes emri verdiğini açıkladı. Libya Silahlı Kuvvetler Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada dün gece 21:00 itibariyle tüm askeri birimlere ateşkes emrinin iletildiği bildirildi.

Silahlı Kuvvetler Sözcüsü, Afrika Birliği'nin dün "savaş durumunun derhal kesilmesi" çağrısına cevaben ateşkes ilan edildiğini bildirdi.

Şimdi tüm gözler ateşkes kararının uygulamasına ilişkin gelişmelere çevrildi. Çünkü Libya daha önce de bir kez ateşkes kararı almış, fakat ABD Dışişleri ateşkes kararının uygulanmadığını açıklayarak son gerçekleşen askeri operasyon için start vermişti.

BM SEKRETERİ BAN: UYGULAMAYI GÖRELİM

Bu durum Birleşmiş Milletler'in ateşkes kararına yönelik ilk tepkisine de yansıdı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon, "Libya'nın sözlerinin test edilmeye ihtiyacı var" diyerek, uguyamayı görmek istediklerini açıkça belirtti. Ban, "Yine de görüşmelere başlamak için bu karar bir başlangıç" diye devam etti.

İngiltere de yaptığı açıklamada Kaddafi'nin oyunbozanlık yapıp sözünü tutmayacağına inandıklarını açıladı.

Son gelen ateşkes haberinin ardından El Cezire muhabirleri Libya sokaklarında sessizliğin hakim olduğunu söylüyor. 20:25 itibariyle Trablus sokaklarından yükselen ağır uçaksavar ateşi seslerinden sonra, yeni bir saldırının gerçekleşmemesi nedeniyle uçaksavar ateşinin de kesildiği gelen bilgiler arasında.

Fakat ilerleyen saatlerde bu sessizlik bozuldu. Trablus'ta çok büyük bir patlama sesi duyuldu. Saat 23:00 civarında ise yeniden uçak savar atışlarının duyulduğu belirtildi.

Kaddafi'nin konutunun yanından yoğun bir duman yükseldiği bilgileri geliyor.

Patlamanın Libya lideri Kaddafi'nin Bab ül-Aziziye'deki karargahının bulunduğu bölgede olduğu belirtiliyor.

BEYAZ SARAY: "KARARI TANIMIYORUZ"

ABD Başkanı Barack Obama'ya Brezilya ziyaretinde eşlik eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu noktada görüşümüz, ateşkesin gerçek olmadığı ya da derhal ihlal edilmekte olduğudur" dedi.

Beyaz Saray danışmanı, Libya'ya müdahalenin ilk gününde müttefiklerin "iyi bir gün" geçirdiğini ifade etti.

Donilon, ayrıca Obama'nın Libya konusuyla ilgili olarak Ürdün Kralı Abdullah' ile telefon görüşmesi yaptığını, liderlerin Libya'ya karşı geniş bir koalisyona gerek olduğu konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

HABERTÜRK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;