Kadıköy'de Ata'ya saygı zinciri

Kadıköylüler ölümünün 75. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için 6.5 km'lik sahil boyunca el ele tutarak "Ata'ya Saygı Zinciri" oluşturdular

10 Kasım 2013, Pazar 12:33
A A

Kadıköy Belediyesi gönüllülerinin öncülüğünde düzenlenen anma törenine katılan binlerce Kadıköylü sabah erken saatlerden itibaren Sahil Yolu’nda toplanmaya başladı.

Fenerbahçe Kayıkhane’den Bostancı Çatalçeşme arasındaki 6.5 km’lik sahil boyunca toplanan vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile ele ele tutuşarak "Ata’ya Saygı Zinciri" oluşturdular. Saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal marşı okundu.

 

Adobe Flash Player Yükle

 

Anma etkinliğine katılanlar daha sonra topluca Andımızı ve Onuncu Yıl Marşı’nı söylediler. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de Kadıköylülerle birlikte saygı zincirine katıldı. Tören sırasında Türk Bayrakları ve Atatürk Posterleriyle süslenen çok sayıda tekne ve kano da Caddebostan sahiline yanaşarak anma etkinliğine katıldıl. Etkinlik sırasında bir kişi de havanın soğuk olmasına rağmen denize girerek Atatürk Posteri açtı.

Resmi törene katılan CHP Grup Başkavekil M. Akif Hamzaçebi ile Kadıköy Belediye Başkanı Selam Öztürk’de daha sonra, Ata’ya saygı zincirinin oluştuğu alana geldiler. Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk "Biz hep tek sıra zincire alışmıştık ama bu sene bazı yerlerde 2, bazı yerlerde 3 sıra zincir oldu. 7 kilometrelik bir zincir. Yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Bu da Kadıköylülerin Atatürk’ün ilke ve devrimlerine ne kadar bağlı olduklarını gösterir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi ’de yaptığı açıklamada "Atatürk sadece 20. yüzyılın değil öyle görünüyorki 21. yüzyılın da büyük bir lideri olacak. Cumhuriyete kastetmek isteyenler olabilir. Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerini ortadan kaldırmak isteyenler olabilir. Türkiye’yi demokrasiden otoriter rejime götürmek isteyenler olabilir. Türkiye’yi tutucu otoriter bir rejime kavuşturmak isteyenler olabilir. Ancak halkımızın milletimizin gücü demokrasiye özgürlüğe bağlılığı bütün bunlara müsade etmeyecektir" dedi.

DHA

 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;