Kadın çiftçiler yarıştı

Sivas'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' isimli bilgi yarışmasında kadınlar kıyasıya yarıştı. Keman dinletisinin de yer aldığı yarışmada kadın çiftçilere kendilerine yöneltilen 15 soruyu yanıtladı

Kadın çiftçiler yarıştı

Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan kadın çiftçiler bilgi yarışmasına 14 ilçe ve 1 merkez köyden olmak üzere 15 kadın çiftçi katıldı. Yarışmacılara gıda, tarım ve hayvancılık dallarında 15 soru yöneltildi. Vali Yardımcısı Vafa Kaya ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı’nın da izlediği  yarışmaya kadınların yanı sıra erkeklerde yoğun ilgi gösterdi. Yarışmacıların zaman zaman kopya çekmemeleri konusunda uyarıldığı yarışmada keman dinletisi de yer aldı.

Yarışmada 15 sorunun 14’üne doğru cevap veren merkeze bağlı Söğütpınar köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Fatma Güzel birinci olurken Şarkışla İlçesi’nden Şükran Arı ikinci, Gemerek İlçesi’nden de Fatma Kavurt üçüncü oldu. Yarışmada birinci olan Fatma Güzel Cumhuriyet altını ve sertifika ile ödüllendirildi. Güzel’e ödülünü Vali Yardımcısı Vefa Kaya verdi. 9 Mayıs’ta Tunceli’de gerçekleştirilecek olan bölge finalinde Sivas’ı temsil edecek olan Fatma Güzel, şöyle dedi:

"2 çocuk annesiyim. Çocuklardan artan zamanımda sürekli ders çalıştım. Geceleri sabahlara kadar uyumadım ve ders çalıştım. Amacım kadınların da iyi birer çiftçi olabileceğini göstermek ve kadınların çiftçilikte daha fazla yer almalarını sağlamak. Bunun içinde çalışmaya devam edeceğim. Bölge finalinde de birinci olmayı hedefliyorum."

Hilal ÖZDEMİR/SİVAS, (DHA)