Kadın cinselliğiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kadınların cinselliğe bakışı ve cinsel hayatıyla ilgili birçok konuda sahip olduğumuz bilgiler geleneksel inanışlardan kaynaklanıyor. Peki bunların aslında yanlış olabileceğini düşündünüz mü? İşte kadın cinselliğiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar. 

02 Şubat 2018, Cuma 16:57
A A
Kadınların cinsel isteği azdır

Kadınların cinsel isteği azdır

Genellikle erkeklerin libidosunun kadınlardan daha yüksek olduğu düşünülür. Oysa kadınlar da erkekler kadar cinsel isteğe sahiptir ve biyolojik olarak bu açıdan erkeklerden bir farkları yoktur. 

Kadınlar tek eşlidir

Kadınlar tek eşlidir

Erkekler açısından en güven verici varsayım kadınların doğası gereği tek eşli olduğudur. Oysa 2006 yılında 2500 çift üzerinde yapılan araştırmaya göre kadınlar tek eşli ilişkilerde erkeklerden daha çok sıkılıyorlar. 2012 yılında yapılan başka bir araştırmada ise uzun süreli ilişkilerde erkeklerin cinsel isteğinde azalma görülmezken kadınlarınkinde görüldüğü ortaya çıktı. 

Kadınların libidosu düşüktür

Kadınların libidosu düşüktür

Yapılan bir çalışmaya göre, kadınlar 30’lu ve 40’lı yaşlarındayken ergenlik ve 20’li yaşlarındaki zamanlarına oranla daha yüksek cinsel istek duyuyorlar. Kadınlar 40’lı yaşlarındayken daha güçlü ve çoklu orgazmlar deneyimleyebiliyorlar. Pek çok araştırma kadınların yaş aldıkça daha mutlu bir cinsel hayatlarının olduğunu gösteriyor.

Kadınların uyarılma süresi uzundur

Kadınların uyarılma süresi uzundur

Araştırmacılara göre, kadın ve erkeklerin cinsel uyarılma süreleri hemen hemen aynı oranda. Her iki cinsin de tamamen uyarılmaları 10 dakika sürüyor. Fiziksel uyarılma, duygusal olarak seks isteği ile aynı oranda gerçekleşmese de elde edilen bulgular, kadınların daha fazla zamana ihtiyacı olduğu mitini çürütmeye yetiyor. Benzer şekilde, kadınların orgazma ulaşmak için de erkeklere oranla daha uzun zamana ihtiyaç duydukları düşünülürken, uzmanlar bunun da yanlış olduğunu belirtiyor.

Kadınların fiziksel uyarılması zordur

Kadınların fiziksel uyarılması zordur

Kadınların orgazma ulaşma süreleri bir erkekle ilişkiye girdiklerinde daha uzun sürebiliyor. Bu fark, erkeklerin orgazmına odaklanan, sadece vajinal seksi öncelik haline getiren cinsel kültürden ileri geliyor.