Kadın Partisi'nde iki erkek kurucu

Türkiye'nin ilk kadın partisi 25 Haziran'da kuruldu. Partinin kurucuları arasında 7 kadının yanısıra, iki erkek de yer aldı

03 Temmuz 2014, Perşembe 12:18
A A

Türkiye'nin ilk kadın partisi 25 Haziran'da kuruldu. Partinin kurucuları arasında 7 kadının yanısıra, iki erkek de yer aldı. Milliyet gazetesinden Burcu Karakaş'ın haberine göre, erkek kuruculardan makine mühendisi Kemal Murat Günay (56), erkeklerin destek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Toplumumuz erkek egemenliği altında. Bundan mutlu değilim. Toplumun her alanında eşitliği sağlayan uluslar, çok daha iyi yerdeler. Bizim de buna başlamamız gerektiğini düşündüm, fikir aklıma yattı. Çevremdeki erkeklerden, ‘Ne işin vardı kadınların arasında’, ‘Akıntıya kürek çekiyorsunuz’ diyenler oldu. Kadınlardan da tepki verenler oldu. Hatta onların tepkisi daha sert oldu. Bazıları, ‘Başka işin yok muydu’ dedi. Biz Yeşiller gibi misyon partisiyiz.”
Uzman Psikolog Faruk Öğünç (47) ise çevresinden olumlu tepkiler aldığını belirterek, “Kadınlar siyasete adım atmazsa, erkekler onlara bu alanı vermeyecek. Partimiz, feminist bir hareket değil. Yani tamamen kadın hareketi değil” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;