Kadınlar evli erkekleri neden seçer?

Magazin dünyasında sıkça rastlanan bir durum. Ünlü bir kadının, ünlü ya da ünsüz evli bir erkekle ilişki yaşaması... Aslında bunu ünlü olmayan hayatlarda da sık görüyoruz. Peki evli erkekleri çekici kılan ne? Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz yazdı...

24 Eylül 2017, Pazar 05:00
A A

Bu konuda iki önemli araştırma var. İlki Amerika Oklahoma Üniversitesi’nin. Bu araştırmaya göre bir erkek, bir kadın tarafından seçilmişse, diğer kadınlar bu erkekte ‘bir şey’ olduğunu düşünüyor. Yani seçilmiş erkek, başka kadınlar tarafından da çekici bulunuyor.

İkinci araştırma İskoçya’dan. Bu araştırmada bekar kadınlara, erkeklerin tek başınayken çekildiği fotoğraflar ile aynı erkeklerin yanında gülümseyen kadınlar varken çekilmiş fotoğrafları gösterilmiş. Yanlarında gülümseyen kadınların olduğu fotoğraflar daha çekici bulunmuş.

KOPYACILIK REFLEKSİ

KOPYACILIK REFLEKSİ

Uzmanlar şu sonuca varmış: Kadın, erkeğin düzgün giden ilişkisini kendi hayatına daha kolay uyarlayabileceğini düşünüyormuş. Bu düşünce sonucunda da ‘kopyacılık refleksi’ harekete geçiyormuş. Bu refleks ne işe yarıyor? Kadını eş bulmak için enerji ve zaman kaybından kurtarıyor. Bekar kadın, ‘burada denenmişi var’ psikolojisine kapılıyor. O erkeği, daha doğrusu, o erkeğin yaşadığı ilişkinin kopyasını istiyor.

ELDE ETME DÜRTÜSÜ

ELDE ETME DÜRTÜSÜ

Psikoterapist Dr. Cem Keçe’nin bu konudaki görüşleri şöyle: “Evli erkeklerle birlikte olan kadınların önemli kısmının kazanma ve elde etme dürtüsüyle bu tür ilişkilere başladıklarını görüyoruz. Hemcinsinin sahip olduğu erkeği elde etmek ve bunu bilerek yapmak, dişilik savaşından başka bir şey olamaz gibi görünüyor.”

NEDEN SÜRDÜRÜRLER?

NEDEN SÜRDÜRÜRLER?

Dr. Cem Keçe’nin görüşleriyle üniversite araştırmaları örtüşüyor. Tabii burada şu soruyu sormakta fayda var: Neden kadınlar sevgililerinin evli olduğunu bile bile bu ilişkiyi sürdürüyor?

Aşk: Kadın gerçekten aşık olmuştur. Adamın evli olmasını sineye çekmektedir. Para: Maddi sorunlarını o adam sayesinde hallediyordur. Vazgeçerse maddi açıdan problem yaşayacaktır. Güç: Erkeğin mevkii, gücü kadını etkilemektedir. Bu gücün sağladığı olanaklardan faydalanmaktadır. Seks: Çifti birbirine yaşadıkları seks ilişkisi bağlamaktadır. Şiddet: Adam kadını ilişkiyi sürdürmeye zorlamaktadır. Kadın korkusundan vazgeçememektedir.

'O KADINI NE BEKLİYOR?

'O KADINI NE BEKLİYOR?

“Seni çok seviyorum, karımdan boşanacağım” deyip hayatınıza girmeye çalışan erkekler varsa bu bölümü dikkatle okuyun:

1- Adam, önceliğini her zaman karısına verecektir. 2- Adam, hiçbir zaman boşanmayacaktır. 3- Adam, ‘öteki kadın’a sevgili olarak davranamaz. El ele sokakta dolaşamaz.

4- Adam, karısının en küçük şüphesinde bile ‘öteki kadın’ı bırakacaktır. 5- Adam, ‘öteki kadın’ı çevresi kabul etmeyeceği için karısını bırakmaz. 6- Adamın çocukları varsa durum daha da vahimdir. Onların isteği ön plandadır.

7- Karısını aldatan adamların hayatında ‘öteki kadın’ sayısı genellikle birden fazladır. 8- Toplum ‘öteki kadın’ı hâlâ ‘metres’ veya ‘erkeğin elinin kiri’ olarak görüyor. 9- ‘Öteki kadın’ kendi çevresi tarafından da dışlanır. Hiçbir aile, kızının evli bir erkekle olmasını kabullenemez.

10- ‘Öteki kadın’ artık hukuken de sorumlu kabul ediliyor. Birçok kadın boşanmalarına sebep olduğu gerekçesiyle ‘öteki kadın’a tazminat davası açıyor, hatta kazanıyor.