Kadınlar pompayı ele aldı

İlk akaryakıt istasyonunu Trabzon'da faaliyete geçiren Dew, Türkiye'de ve Avrupa'da büyümeyi hedefliyor

Kadınlar pompayı ele aldı

Madeni yağ üretimi gerçekleştiren petrol ürünleri şirketi Link Kimya, ‘Dew’ isimli akaryakıt istasyonlarıyla büyümeyi hedefliyor. 2000 yılında kurulan şirketin Nisan 2009 itibarıyla enerji piyasası düzenleme kurumunda lisans unvanını aldığını belirten Link Kimya Genel Müdürü Dursun Akcebe, “İlk istasyonumuzu Trabzon’da kurduk. Balıkesir ve Kırıkkale’de de istasyonlarımız faaliyete geçti. İstasyonlarımızın en önemli özelliği kadın pompacıların hizmet vermesi” dedi.

5 yıldızlı hizmet

Dew istasyonlarında 5 yıldızlı hizmet sunduklarının altını çizen Dursun Akcebe, “Temizlik ve kaliteyi ön planda tutuyoruz. İnsanlar içeri girdiği zaman, evinde bulabildiği temizliği bulabilecek” diye konuştu. Dursun Akcebe, istasyonlarda kadınları tercih etmelerini şöyle açıkladı: “Bir bayan bile bir bayandan hizmet almaktan hoşlanır. Daha hoştur, güven vericidir. Cam suyundan yağ değişimine tüm hizmetleri kadın çalışanlar sağlıyor. 5 dakikada yağ değişimi yapılabiliyor.”

Hedef 300 istasyon

Dursun Akcebe, “Bu yıl 60, 5 yıl içinde 300 Dew istasyonu hedefliyoruz. Fakat Rekabet Kurumu’nun bir kararı vardı: İntifalar 5 yılla sınırlandırıldı. Yani eskiden 20 yıllık bir sözleşme yapabiliyordunuz. Şimdi 5 yılı geçemiyorsunuz. 2005 yılında yapılan bütün sözleşmeler de 18 Eylül 2010’da bitiyor. Yaklaşık 8 bin istasyonun sözleşmesi eylülde boşa çıkıyor. O yüzden eylülü bekliyoruz” dedi. Akcebe, eylülde 7500 istasyonun sözleşmelerinin bitip boşa çıkacağını belirtti.

Ucuz değil indirimli

“Dew olarak ucuz olmayacağız, indirimli satışlarımız olacak” diyen Dursun Akcebe, “İndirimli satışlarımız olacak. Kârımızdan fedakarlık yapacağız. Kart dağıtmayacağız. Bonus ve puan biriktirin demeyeceğiz. Çünkü sonunda müşteri çok mutlu olmuyor. Arıyorsunuz, 1 puan eksiğiniz var, yarım saat uğraşıyorsunuz telefonda bekliyorsunuz, bir daha alışveriş yapın, tekrar arayın gibi şeylerle uğraşmayacağız” şeklinde konuştu. Akcebe, madeni yağlarda da kampanyalar olacağını dile getirdi.

‘18 Eylül’ü bekliyoruz’

İstanbul’da 5 yılda 20 istasyon açmayı hedeflediklerini söyleyen Dursun Akcebe “Satın almalarla uğraşıyoruz. Her şey 18 Eylül’de netleşecek. Türkiye’nin en çok satan akaryakıt şirketi değil ama herkesin zevkle uğramak istediği istasyon kurma hedefimiz var. İstanbul’da Maslak, Levent, Merter, Kozyatağı gibi lokasyonlarda olacağız. 10 yıl içinde Türkiye’de 200 milyon dolar yatırım yapacağız. 2 yıllık Avrupa yatırımımız da 35 milyon euro olacak” şeklinde konuştu.

Avrupa’da yüzde 1 pazar payı

5 yıl içinde 1500 yeni istihdam yaratacaklarını da söyleyen Dursun Akcebe, Türkiye’de her gün 3000, dünyada 10 bin noktaya uğradıklarını, 5 yıllık plan dahilinde 300 istasyona ulaşıp yıllık 750 bin metreküp satış gerçekleştireceklerini belirtti. 2011’de Almanya ve Belçika’da üretim planı olduğunu da dile getiren Dursun Akcebe, “Avrupa’da yüzde 1 pazar payı hedefliyoruz. 20 yılda 85 ülkede madeni yağda, 12 ülkede de akaryakıt zinciri halinde iyi olmak gibi bir hedefimiz var” diye konuştu.

İstasyonların yüzde 40’ı batık

Dursun Akcebe, Türkiye’de 18 bin istasyon bulunduğu, bu istasyonların yüzde 40’ının batık olduğu değerlendirmesinde bulundu. “Alacaklarımızın çoğu dönüşüm istasyonu olacak” diyen Dursun Akcebe, “Her istenilen yere benzin istasyonu açılamıyor. Belediyenin o yere ruhsat vermesi, şehir içinde 1 kilometre, şehirler arasında 10 kilometre mesafede olması gerekiyor. Şu anda şehir içinde 1000 metre olmasına rağmen 950 metre mesafede kurulup da tutanakla kapatılmış istasyonlar var” dedi.

Gülay ZAİM