Kadınlara kalp sağlığı için 8 önemli uyarı

Pek çoğumuz kalp hastalıklarını erkeklere özgü bir hastalık olarak algılıyoruz. Bu yüzden de bu  tehlikeli hastalığın belirtilerini fark etmiyor ya da hafife alıyoruz. Oysa kalp ve damar hastalığı tanısı konma oranı erkeklerde kadınlara göre fazlayken kalp hastalıklarından ölüm oranı kadınlarda erkeklerden daha fazla. Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut kadınların kalplerini korumak için yapması gerekenleri ve ihmal edilmeden alınması gereken önlemleri böyle sıraladı...  

26 Ocak 2018, Cuma 14:49
A A
Kilo verin

Kilo verin

Obezite oranı kadınlarda ciddi oranda artıyor. Özellikle 40 yaş üzerinde kadınların yüzde 50’si şişmanlık sorunuyla karşı karşıya. Oysa düşük oranda bir kilo kaybı bile kalpte olumlu etki yapmaya yetiyor.   

Gevşeme egzersizleri yapın

Gevşeme egzersizleri yapın

Gevşeme egzersizleri kalbe dost aktivitelerden. Araştırmalar, depresyon ve kaygı bozukluklarının kadınlarda daha yaygın olduğunu gösteriyor. Sosyal programlar, sakin yürüyüşler, yoga ve pilates gibi aktiviteler ile vücudumuz ve kalbimiz stresten arınıyor.  

Düzenli uyku şart

Düzenli uyku şart

Yapılan çalışmalar günde 6 saatten az uyuyan kadınlarda kalp hastalığı riskinin arttığını gösteriyor. Gecelik 7-8 saat arası uyku kalp sağlığını koruyor. Fakat az uyku gibi aşırı uyku da kalbe düşman.  

Gülmeyi ihmal etmeyin

Gülmeyi ihmal etmeyin

Gülmek kalp sağlığına iyi geliyor. Stres hormon seviyelerinde azalma yaparak kalbin üzerindeki yükü azaltıyor. Pozitif düşünmek ve kendine güven de kalp sağlığını korumaya faydalı.  

Düzenli cinsel yaşam

Düzenli cinsel yaşam

Yapılan araştırmalar düzenli cinsel yaşamın hipertansiyonu düzelttiği ve kalp hastalığı üzerinde olumlu etki yaptığını ortaya koyuyor.  

Sigarayı mutlaka bırakın

Sigarayı mutlaka bırakın

Sigara içen kadınlarda kalp hastalığı riski erkeklere oranla daha fazla. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara içilmesi ile kalp hastalığı riski ciddi oranda artıyor.  

Menopoz sonrası çok önemli

Menopoz sonrası çok önemli

Menopoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı riski erkekler ile eşitleniyor. Erken menopoz ile kalp hastalığı riski ikiye katlanıyor. Menopoza giren kadınların mutlaka muayene olup kalplerinin durumu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor.  

Kontrolü ihmal etmeyin

Kontrolü ihmal etmeyin

Kadınlarda kalp hastalığı belirtileri erkekler kadar belirgin olmayabiliyor. Bu yüzden de kontrole gitmeyi çoğu zaman ihmal ediyoruz. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, “özellikle gezici göğüs ağrıları, nefes darlığı ve çarpıntısı olan kadınların kontrolden geçmeleri faydalıdır” diyor.