Kadınların sevdiği bahaneler

Kadınların alışveriş çılgınlıklarını sevdiklerine açıklarken kullandıkları mazeretler listesinin birinci sırasında tahmin edileceği üzere"İndirimdeydi" cümlesi yer aldı

Salı, 16 Kasım 2010 - 10:51

Kadınların sevdiği bahaneler

Araştırmaya katılan her on kadından sekizi bunu söylediğini itiraf ederken, "Biraz neşelenmeye ihtiyacım vardı" ve "Bugün kendime bir güzellik yapayım dedim" cümleleri en favori bahaneler arasında yer aldı.

3 bin kadının katıldığı araştırmada, "Bunun uzun zamandır istiyordum" ve "Son zamanlarda kendim için hiçbir şey almamıştım" ifadeleri en çok söylenen bahaneler listesinde ilk beşte yer aldı.

Araştırmacılar, her dört kadından üçünün elindeki paradan fazlasını harcadığı bilinciyle suçluluk hissederek yaptıkları alışverişi savunmaya çalıştıklarını belirledi.

Kadınların üçte ikisi eve döndükleri anda para harcadıkları için pişman oluyor, yaklaşık dörtte biri ise panikleyip terlediklerini söylüyor.

Araştırma ayrıca kadınların ayda ortalama 49 sterlin (114 Türk Lirasından) bütçeyi aştığını ve her on kadından birinin bu miktardan fazla harcama yaptığını ortaya koydu. Yaklaşık yüzde 44'ü daha evden çıkarken bütçelerini aşacaklarını bildiklerini söylerken, kadınların üçte biri eşlerine aldıkları şeyin gerçek fiyatını söylemediklerini ve beşte biri de aldıkları şeyleri saklama ihtiyacı duyduklarını itiraf etti.

"Her şeyim eskimişti" ve "Bir parti/davet için buna ihtiyacım vardı" diğer popüler gerekçeler arasında yer alırken, kadınların çoğu bu tür bahanelerin daha iyi hissetmelerini sağladığını belirtiyor.

Katılımcıların yarısı bu bahaneleri eşlerine söylemiş, dörtte biri de anne ve babalarına bu alışverişleri haklı gösterme gereği duyduğunu belirtiyor. Araştırmayı birikim sitesi promocodes.co.uk yaptı.

İşte en çok söylenen alışveriş bahaneleri:

1. İndirimdeydi
2. Neşelenmeye/Kendimi iyi hissetmeye ihtiyacım vardı
3. Bugün kendime bir güzellik yaptım
4. Bunu uzun zamandır istiyordum
5. Ne zamandır yeni bir şey almamıştım
6. Hiç kendim için çok para harcamadım
7. Kıyafetlerimin çoğu eskidi
8. Buna gerçekten ihtiyacım vardı
9. ...'dan artırdığım parayla bunu aldım
10. Parti/davet/...'ya giderken giymek için için buna ihtiyacım vardı.

2