Kadir İnanır: O gece yaşananlar

Kadir İnanır: Türkiye'nin en temel tarihsel sorunlarının başında gelen "Kürt meselesi"; ne yazık ki bugünlerde benim de ismimin içinde olduğu, Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesine indirgenmiştir

21 Kasım 2013, Perşembe 12:36
A A

Son günlerde yaşanan tartışmalar üzerine sanatçı Kadir İnanır açıklama yaptı. Akil İnsanlar Heyetinde de yer alan İnanır'ın yazılı açıklaması açıklaması şu şekilde:

"Türkiye'nin en temel tarihsel sorunlarının başında gelen “KÜRT MESELESİ"; ne yazık ki bugünlerde benim de ismimin içinde olduğu, Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesine indirgenmiştir.

Elbette o gece yaşananlar, ülkenin kafatasçı, militarist niteliğini sergilerken, aslında tam da kürt sorununun nedenine işaret etmektedir. Ancak dikkatli olmamız gereken en temel nokta 50 bin insanın ölümüyle sonuçlanmış (ümit ederim sonuçlanmıştır) böylesine önemli bir meselemizin, magazin nitelikli saldırılarla içeriğinin boşaltılmasıdır.

- Bugün hala çocuklarının kemiklerini arayan ya da askerde kaybettiği çocuğunun kazağına sarılıp çaresizce ağlayan analara bir söz vermedik mi?

- Eşitlik temelli bir demokrasi için tek ve en güzel yolu; BARIŞ'ı seçmedik mi? Hep beraber tüm haklar?

- Üstelik bu yolun ne çok zorluklarla dolu olduğunu bilerek ayak diremedik mi?

- Direnmeyecek miyiz?

- Tüm soruların cevabı “EVET" ise barışı kurmanın ilk ve en önemli adımının dilde başladığını unutmamalı

- Kısaca; Tüketen, yok eden, hakaretle küçülen, zavallılaşan insanın karşısına “BARIŞ"ı koyabildiğimizde; siz o zaman görün nasıl da değişiyor her şey."

Gökhan DANACI / İSTANBUL DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;