Kahraman işçinin katili yakalandı

Kahraman işçinin katili yakalandı

11 Şubat 2010, Perşembe 13:21
A A

İstanbul İkitelli'de soygundan kaçarken peşinden gelen Hüseyin Balcan'ı ateş ederek öldürdüğü ileri sürülen 31 yaşındaki set işçisi Yılmaz Çakıl ile 33 yaşındaki mobilyacı Halil Ak, yakalandı. Polis, çocukluk arkadaşı Halil Ak ile Yılmaz Çakıl'ın açtıkları işyerleri yüzünden girdikleri borçtan kurtulmak için soyguna giriştiklerini belirledi.

KAMYONLA TAKİP ETTİ

Özgür Mobilya'nın sahibi İrfan Özgür, 8 Ocak 2010'da, Tormak Sanayi Sitesi önünde 34 DCT 55 plakalı otomobilinden indi. Bu sırada kar maskeli ve silahlı bir soyguncu, İrfan Özgür'ün işçilere dağıtmak üzere bankadan çektiği 30 bin lirayı gasp etti. İrfan Özgür, bir taksiye binerek kaçan soyguncuyu otomobille takip etti.

Olayı gören işyeri çalışanlarından Hüseyin Balcan ile Azerbaycanlı Oruç Aliyev da kamyonla soyguncunun peşine düştü. Başakşehir 14. Cadde'ye gelindiğinde kaçamayacağını anlayan soyguncu, taksiden inip çantayı yere attı ve kamyona doğru ateş etti. Kamyonu kullanan iki çocuk babası Hüseyin Balcan isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. Oruç Aliyev ise hareket halindeki kamyondan atladığı sırada yaralandı.

KAMYON KASASINA ASILMIŞ

Cinayet Büro Amirliği ekipleri araştırma başlattı. Çevredeki yaklaşık 100 işyerinin güvenlik kameralarını bir hafta içerisinde inceledi. İncelenen kamera kayıtlarından bazılarında olay anının görüntülendiği anlaşıldı. Görüntülerden soyguncunun kaçmak için yoldan gelen araçları durdurmaya çalıştığı, bunu başaramayınca bir kamyonetin kasasına asılarak uzaklaştığı tespit edildi.

İncelenen kamera görüntülerinden birinde Tormak Sanayi Sitesi içinde bir Renault Kango görüldü. Şüphelen polis, plakadan Kango'nun Halil Ak'a ait olduğunu belirledi. Cep telefonu kayıtlarına göre iki arkadaşın aynı saatte site içinde olduğu anlaşıldı. Polisin belirlemesine göre Yılmaz Çakıl ile Halil Ak, Kango ile soyguna geldi. İki arkadaş soygundan sonra Kango ile kaçmayı kararlaştırdı. Ancak Kango'yu kullanan Halil Ak, trafik yüzünden siteden çıkamadı. Bu yüzden parayı gasp eden Yılmaz Çakıl, kaçmak için taksiye binmek zorunda kaldı.

SUSMA HAKLARINI KULLANDILAR

Yılmaz Çakıl, TRT için çekilen Bahar Dalları dizinin Eyüp'teki setinde, Halil Ak da Okmeydanı'nda gözaltına alındı. Yılmaz Çakıl'ın gösterdiği yerde olayda kullanıldığı belirlenen 9 mm çapında ruhsatsız tabancada ele geçirildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Yılmaz Çakıl ile Halil Ak., avukat huzurundaki ifadelerinde susma haklarını kullandı. Soruşturmada Halil Ak'ın parasını gasp ettikleri İrfan Özgür'e fason imalat işi yaptığı anlaşıldı. Yılmaz Çakıl ile Halil Ak, Küçükçekmece Adliyesi'ne sevk edildi.

Ramis HEPCAN/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;