Kahvehanelerde siyaset yasağı geliyor

Kıraathaneciler, 'Sigara yasağı yumuşatılmadığı sürece politikacılar kahvehanelerde propaganda yapamaz' dedi

Kahvehanelerde siyaset yasağı geliyor

İzmir Kahveciler Odası Başkanı Hakkı Kırdı, sigara yasağı yumuşatılmadığı sürece politikacıların kahvehanelerde propaganda yapmasını yasaklayacaklarını belirterek, "Seçim döneminde kahvehaneye Başbakan da gelse ’siyaset yasak’ diyeceğiz" dedi. 

Kırdı, İzmir 1. Kordon’da bulunan bir kafede, oda üyesi kahvehane sahipleriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, Türk kültüründe kahvehanelerin çok önemli yeri bulunmasına karşın, İrlanda gibi ülkelerde uygulanan sigara yasağının, Türkiye’deki kahvehaneleri kapanma aşamasına getirdiğini savundu. 

"SİGARALI, SİGARASIZ AYRIMI YAPILSIN"

Kahvehanelerin, Türkiye’de özellikle seçim dönemlerinde siyasetçiler için de önemli mekanlar olduğunu ve siyasetçilerinin bu dönemlerde kahvehanelerde siyaset yaptığını hatırlatan Kırdı, "Sigara yasağında yumuşama olmazsa kahvehanelerde siyaset yapmayı yasaklayacağız. Talebimiz, ’sigaralı kahvehane ve sigarasız kahvehane’ diye ayırım yapılmasıdır. İnsanların iradelerine kimse ipotek koymamalı. Kahvehanelerde sigara yasaksa, politikanın da yasaklanması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. 

"BİN KAHVEHANE KAPANDI"
 
Kırdı, İzmir’de 4 bin 500 üyelerinin bulunduğunu ve sigara yasağı nedeniyle bin kahvehanenin kapandığını belirterek, hükümetten isteklerinin, "kanayan bu yaranın iyileştirilmesi ve sigara yasağının yumuşatılması için gerekli çalışmaların yapılması" olduğunu kaydetti. Sigara tiryakilerinin yasalarla değil, eğitici yayınlarla, ilan ve reklamlarla bilgilendirilerek bu alışkanlıktan uzaklaştırılması gerektiğine inandıklarını ifade eden Kırdı, "Bu yasa düzelene kadar hiçbir siyasi partinin kahvehanelerde propaganda yapmasına izin vermeyeceğiz. Seçim döneminde kahvehanelerde propaganda yapılmasını yasaklıyoruz. Başbakan da gelse ’siyaset yasak’ diyeceğiz" dedi. 

Türkiye’de 1 milyon 600 bin kişinin kahvehane sektöründe çalıştığını, ayrıca bu olumsuz etkilenmeye içkili yerlerin de eklenmesi gerektiğini ileri süren Kırdı, sigaranın zararlarını savunmadıklarını, ancak yasak nedeniyle zor durumda kalan esnaf için de çare üretilmesi gerektiğini söyledi. Kırdı, başlattıkları bu tepki kampanyasını, tüm oda üyesi iş yerlerine asacakları "Kahvehanelerimizde sigara yasası iyileştirilmediği sürece politikacıların propaganda yapmaları yasaktır" afişleri ile ilan edeceklerini sözlerine ekledi.

AA