Kalbi 50 dakika durdu, vücudu dondurularak hayata döndü!

Doktorlar, 50 dakika kalbi duran Remzi Sönmez'in vücudunu dondurarak beyin hücrelerini kurtardı

04 Temmuz 2017, Salı 09:13
A A
İstanbul'da yaşayan 55 yaşındaki Remzi Sönmez yaklaşık 2 ay önce, eşiyle kahvaltı ederken aniden fenalaştı ve yere yığıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Remzi Sönmez'e müdahale etmeye çalışan eşi ardından ambulansı aradı.
 

BEYİN HÜCRELERİNİN YARA ALMASINI ÖNLEMEK İÇİN...


Uzun bir süre beynine oksijen gitmeyen Remzi Sönmez'in beyninin hasar alması ise ilginç bir yöntemle önlendi. Remzi Sönmez'in beyin hasarını azaltmak için doktorlar vücut ısısını kontrollü bir şekilde düşürdü. Tedavi amaçlı yapılan ve terapötik hipotermi adı verilen vücut dondurma işleminin ardından Remzi Sönmez bir süre sonra gözlerini açtı.

Benzer durumdaki hastaların yüzde 75'inin hayatını kaybettiğini söyleyen Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Candan, Remzi Sönmez'in beyin hücrelerinin daha fazla yara almasının bu sayede önlendiğini belirtti. Yavaş yavaş iyileşmeye başlayan Remzi Sönmez, önce etrafındakileri tanımaya başladı, ardından kaslarını hareket ettirmeye ve son olarak da konuşmaya başladı. Prof. Dr. Selim Candan ilerde Remzi Sönmez'in tekrar yürümesinin de olası olduğunu belirtiyor.

Hastayı tedavi eden Prof. Dr. Selim Candan, uzun süre beynine oksijen gitmeyen hastaların yüzde 75'inin hayatını kaybettiğini, geri kalan yüzde 25'inin ise kurtulsa bile vücudunda önemli hasarlar kaldığını ve birçok fonksiyonunu düzgün olarak kullanamadığını belirtti.
 

'VÜCUT ISISI 32 DERECEYE DÜŞÜRÜLDÜ'


Prof. Dr. Selim Candan, "Remzi Bey bize geldiğinde kalbi atmıyordu. İlk müdahalede bulunduk. Bize gelene kadar geçen zaman 15 dakikadan fazlaydı. Bu gecikmeli bir durumdu doğal olarak. 35 dakikanın üzerinde bir kalp masajı yaptık. Israrla kalbi çalışmadı. 35. dakikada kalbi çalıştırmayı başardık" dedi. Kalp krizi olması nedeniyle kalbin çalışmasının ardından hemen anjiyo yapılan Remzi Sönmez'e burada soğutma işlemi uygulandı.

Prof. Dr. Selim Candan, beynin oksijensizliğe dayanamadığını belirtti ve bu hasarı azaltmak için uyguladıkları terapötik hipotermi yani tedavi amaçlı vücudu dondurma işlemini şöyle anlattı:

"Müdahaleden sonra hasta koma durumu devam etti. Biz beyni korumak amacıyla hemen akabinde 24 saat boyunca vücut ısısını 32-33 dereceye düşürdük. Sonraki 16 saatte de yavaş yavaş ısıttık. Hastanın bilinci kapalı olmaya devam etti. Yavaş yavaş bilinci açıldı, hareketlerini geri kazanmaya başladı. İlerleyen zamanlarda da yürümesi mümkün fakat bu fizik tedaviyle olabilecek bir şey. Uzun süre yattığı için kasların erime durumu var."
 

"VÜCUT ISISI DÜŞÜNCE BEYİN HÜCRELERİ DAHA AZ ENERJİ HARCIYOR VE SAĞ KALIMLARI ARTIYOR"


Ölen beyin hücrelerinin geri getirelemediğini söyleyen Prof. Dr. Selim Candan, "Buradaki amaç yaralanmış, ölmek üzere olan hücrelerin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamak. Yani yaralanmış hücreleri tekrar geriye döndürmek beyinde. Amacımız budur. Kısmen zarar görmüş ama tamamen ölmemiş beyin hücrelerini sağ tutmak amacıyla vücut ısısını düşürüyoruz. Çünkü vücut ısısı düşünce beyin hücreleri daha az enerji harcıyor ve dolayısıyla sağ kalımları artıyor" dedi.


"ABİM YILLARDIR ALKOL VE SİGARA KULLANIYOR"


Remzi Sönmez'in erkek kardeşi olan Nedim Sönmez ise abisinin çok uzun yıllar alkol ve sigara kullandığını söyleyerek herkesi sigara ve alkol konusunda uyardı. Nedim Sönmez, abisi Remzi Sönmez'in operasyondan sonra kilo aldığını, her geçen gün daha iyi olduğunu belirtirken hasta Remzi Sönmez ise doktorlarına teşekkür etti.

BUSE ÖZEL/DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;