Kalbi hâlâ Türkiye'de

Kalbi hâlâ Türkiye'de

01 Eylül 2009, Salı 13:56
A A

 

Hollandalı yaşlı kadın, 8 yıl önce ölen hayat arkadaşının memleketi Kütahya’nın Hisarcık ilçesini her sene ziyaret ederek, anılarını yaşatmaya çalışıyor.

Tosepha Maria Catharina Zoet (71)  merhum eşi Mustafa Özçelik ile 1965 yılında Hollanda’da tanışıp evlendiklerini söyledi. Türkiye’de bir kadınla nikâhlı olduğunu bilmesine rağmen onu sevdiği için bu evliliği devam ettirdiğini belirten Zoet, "1971 yılından itibaren kocamla Türkiye’ye izne geldiğimiz zamanlarda Karbasan beldesinde bulunan diğer eşiyle aynı evde kalıyorduk" dedi.

Zoet, Özçelik ile evliliğinden bir oğlu olduğunu ve eşi sağken Müslüman olup Asiye adını aldığını anlatarak, şöyle konuştu: "Kocam 2001 yılında vefat etti ve bu beldede defnettik. Hisarcık’taki eşi de geçen senelerde öldü. Onların anılarını yaşatmak için çok sevdiğim kocamın memleketi Karbasan’a yazın gelerek, merhum eşime ait evde 5-6 ay kalıp dinleniyorum; çünkü buranın rakımı yüksek ve havası da çok temiz. Çevresi ormanlarla kaplı olduğundan yaz aylarında çok serin oluyor. Hatta şu anda evlerinde küçük çocuğu olanlar geceleri soba yakıyor. Artık Karbasan benim ikinci vatanım oldu. Buraya iyice alıştım. Kocamın akrabaları bana çok iyi bakıyor. Onlara çok teşekkür ediyorum."

Beldenin yöresel kıyafetlerini giyen Zoet, ilçeye gelen siyasetçilere Karbasan’ın sorunlarını anlatarak da halkın sevgisini kazanıyor.

AA

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.