Kalbini çantasında taşıyordu...

İzmir'in Torbalı ilçesinde 2 yıldır yapay kalp cihazıyla hayata tutunan elektrik teknisyeni Turan Günbay (31), beynindeki kan pıhtılaşması nedeniyle ameliyat olduğu hastanede dün yaşamını yitirdi

28 Kasım 2013, Perşembe 11:50
A A

Kalbi sağlıklı çalışmadığı için 2 yıl önce takılan mini yapay kalp cihazını belindeki çantada taşıyan Turan Günbay, yaklaşık 10 gün önce beynindeki kan pıhtılaşması nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ameliyata alınan Günbay’ın beynine verilen sıvı ile pıhtılaşan kan dağıtıldı. Ancak kan pıhtılaşması yeniden ortaya çıkınca ikinci ameliyata karar verildi. Beynindeki kan pıhtılaşması dağıtılamayınca, Turan Günbay dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Evli ve 2 çocuk babası, Günbay, memleketi Sivas’ta toprağa verilecek.

Suudi Arabistan’daki bir tünel inşaatında elektrik teknisyeni olarak çalışan Turan Günbay, 2010 yılı Şubat ayında bir gece nefes darlığı ile uyandı. Yürümekte güçlük çeken ve karnı şişen Günbay, 8 hastane dolaşmasına rağmen sonuç alamadı.

İKİ YILDIR KALP NAKLİ BEKLİYORDU

Son olarak gittiği doktorun "Kalbin yorulmuş, biraz istirahat et" demesi üzerine Günbay, 1 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye’ye döndü. Günbay, yakınları ile özlem gidermek için önce memleketi Sivas’a gitti. Sağlık sorununun devam etmesi üzerine Günbay, buradaki bir hastaneye başvurdu. Turan Günbay’a, safra kesesinde iltihap olduğu teşhisi konulup ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyat öncesinde yapılan tetkikler sırasında EKG’si çekilen Günbay’ın kalbinin sağlıklı çalışmadığı belirlendi.

İzmir’deki Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen Günbay’a nakil için uygun kalp bulunamayınca, 2 Haziran 2011 tarihinde ameliyatla yapay kalp takıldı. Belindeki çanta içinde taşıdığı yapay kalbi ile 2 yıldır hayata tutunan Günbay, uygun kalp bulunarak yapılacak nakli bekliyordu.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;