'Kaldırın şu dokunulmazlığı hesaplaşalım'

CHP'li Ahmet Ersin, hakkında düzenlenen fezlekedeki iddiaların tümüyle “Deli saçması” olduğunu söyledi

'Kaldırın şu dokunulmazlığı hesaplaşalım'

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in de sanıkları arasında bulunduğu ‘Erzincan’daki Ergenekon’ davasına CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ile CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe de dahil edilmişti.

CHP’li iki vekilin ‘Ergenekon soruşturması’ ile ilgili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Fezlekelerde, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in de yer aldığı ve bir otelde çekildiği öne sürülen görüntüler ile gizli tanıkların ifadelerine yer verilmişti.

‘James Bond özentileri’

CHP’li Ahmet Ersin, hakkında düzenlenen fezlekedeki iddiaların tümüyle “Deli saçması” olduğunu söyledi. Dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na başvuracaklarını kaydeden Ahmet Ersin, “Çünkü bu tür deli saçması iddialarla, tuzak hukukuyla bizi sindirmeye çalışanlarla hukuk önünde hesaplaşmak istiyoruz. Dokunulmazlığımız kaldırılmazsa tepkimiz çok sert olur” dedi.

Fezlekede elinde ‘Bond’ diye bilinen çanta olduğu ve ‘Duvarın dibine bıraktığı’nın yazıldığını hatırlatan CHP’li Ersin “Benim bond çantam yok ama James Bond’luğa özenen bazı kişilerin olduğu anlaşılıyor” diye konuştu. CHP’li Ersin, şunları söyledi:

‘Tuzak hukuku’

Anlaşılan o ki gizli tanıkları ‘Onunla görüş, bununla görüş’ diye yönlendirerek görüntü almaya dönük bir tuzak hukukunun Erzurum’da geçerli olduğu anlaşılıyor. Benimle 19 Şubat sabahı otel restoranında kahvaltı yaparken görüşmeye gelen 7-8 kişiden birisinin gizli tanık olduğu iddia ediliyor. Benimle kimse gizli tanık sıfatıyla bir görüşme yapmadı. Kaldı ki benimle görüşen yedi sekiz kişiden birisi ‘Ben gizli tanığım sizinle görüşmek istiyorum’ deseydi yine görüşürdüm. Ben hem milletvekiliyim, hem İnsan Hakları Komisyonu üyesiyim.

‘Endişe yok’

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de dokunulmazlık fezlekesinin hemen Meclis Genel Kurulu’na getirilip oylanmasını isteyerek şunları söyledi: Daha önce TBMM’ye getirilen diğer dokunulmazlık dosyalarını getirin diye bir şartımız da yok. Bekleyen dosyalarda gerekli işlemlerin yapılması için ilk adımı söz konusu iki arkadaşımızın dokunulmazlığını kaldırarak atmaya hazırız. Ben şunu öneriyorum: Biz TBMM’de oylanarak kabul edilmesi taraftarıyız. Hiçbir endişemiz yok.