Kale çizgisi teknolojisine ret

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), kale çizgisi teknolojisinin bir yıl daha denenmesine karar verdi

05 Mart 2011, Cumartesi 15:49
A A

Galler’in Newport kentinde yıllık olağan toplantısını gerçekleştiren IFAB, şu ana kadar test edilen 10 sistemin FIFA’nın şartlarını karşılamaması üzerine teknolojinin bir yıl daha denenmesine oy birliğiyle karar verdi.

AVRUPA ŞAMPİYONASI 5 HAKEMLE

IFAB’ın aldığı kararlar uyarınca ayrıca, 2012’deki Avrupa Şampiyonası maçlarının 5 hakemle oynanması uygun bulundu. Karara göre bu turnuvadaki maçlar, hakem ve iki yardımcısının yanısıra kale arkalarında görev yapacak iki yardımcı hakemle oynanabilecek.

5 hakem sisteminin uygulandığı UEFA Avrupa Ligi, bu şampiyonaya örnek teşkil ediyor. Kurulun aldığı bir diğer karara göre ise futbolcular 1 Temmuz’dan itibaren boğazlık takamayacak.

Galler’de 2 gün sürecek toplantılara, İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ve 204 ülkeyi temsilen FIFA yetkilileri katılıyor. Britanya’dan her ülkenin birer, FIFA’nın ise 4 oy hakkı bulunuyor.

Kararların kabul edilmesi için 6 lehte oy gerekiyor. Oyun kurallarının değiştirilmesinde tek yetkili kurul olan IFAB’ın 125 yıllık bir geçmişi bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;