Önceki Fotolar

Kalori yakmanızı sağlayacak 10 şaşırtıcı yöntem!

Tüm kadınların aklındaki en önemli sorulardan biri nasıl daha fazla kalori yakacağımız. Yakacağımız kalori miktarı yaşımız, cinsiyetimiz, kilomuz ve aktivite miktarına göre değişiyor elbette. Peki ya kendimizi fitness çılgınlığına kaptırmadan ve çok da zorlanmadan kalori harcamak mümkün desek? Gündelik hayatın içinde yaptığımız her şey sürpriz bir kalori yakma yöntemi haline gelebiliyor. Sizin için listeledik…  

16 Ocak 2018, Salı 12:16
A A
2 Ağlamak

2 Ağlamak

Hıçkıra hıçkıra ağladığınızda size de tüm vücudunuz bu sürece dahil oluyormuş gibi geliyor mu? Haklısınız. Duygusal açıdan stresli olduğumuz anlarda kalp atışlarımızın hızlandığı bir gerçek, buna ağlamak da eklendiğinde vücudumuzu fazladan çalıştırmış oluyoruz. . Ne şekilde ağlarsanız ağlayın; ister sessizce isterseniz hıçkırarak, dakikada 1.3 kalori harcıyorsunuz. Egzersizle bundan daha fazla kalori harcamak mümkün ama doya doya ağlayıp rahatlarken bir de kalori yakmak da değerlendirebileceğimiz bir alternatif.    

3 Kahkaha atmak

3 Kahkaha atmak

Kahkaha atmak tam bir aerobik seansı! Kalbimizin daha hızlı atmasına sebep olup vücudumuza daha fazla kan gönderiyor. Kahkaha atmak nabzınızı  ila arttırarak kalori yakmanızı sağlıyor. Bir yandan metabolizmanızı da hızlandırıp gülmeyi bıraktıktan sonra bile bu işlemin devam etmesini sağlıyor. 1 saat kahkaha atmak yarım saatlik ağırlık kaldırma seansına denk. Bol bol gülün!  

4 Seks

4 Seks

Çarşafların arasında eğlenerek geçireceğiniz 1 saat size 69 kalori yaktıracak. Bu süreyi ne kadar aktif geçirirseniz harcadığınız kalori miktarını o kadar arttırırsınız unutmayın. Bizce çok keyifli bir yöntem!

5 Alışveriş yapmak

5 Alışveriş yapmak

Alışverişten döndüğünüzde ne kadar yorgun olduğunuzu fark ettiniz  mi? İster alışveriş merkezine gidin isterseniz sokak mağazalarını dolaşın, sıkı bir alışveriş turu size saatte 200 kalori kaybettirecek. Bir de taşıdığınız torbaların ağırlığını hesaba katın. İnsan daha ne ister ki!  

6 Yemek yemek

6 Yemek yemek

Anahtar kelime: Çiğnemek. Çene kaslarımızı çalıştıran çiğneme hareketi saatte 140 kalori yakmamızı sağlıyor. Kalori yaktıran bazı yiyecekler olduğunu da hatırlatalım. Yavaş ve doğru çiğnemek, doğru besinleri gerekli miktarda tüketince şaşırtıcı bir yardımcı olacak size.  

7 Su içmek

7 Su içmek

Şekerli içeceklerden kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız elbette. İçtiğiniz su bir de iyice soğuk olursa bunu vücut ısısına yükseltmeye çalışacak metabolizmanız size 8 bardak su için 125 kalori harcatacak.  

8 Uyumak

8 Uyumak

En sevdiğimiz aktivite: Uyumak! Gerçekte uyurken bedenimiz o kadar çok işi bir arada yapıyor ki! Hücreleri, dokuları yenilemek, toksinleri temizlemek… 8 saatlik bir gece uykusu tam 500 kalori yakmamızı sağlıyor. Siz gözlerinizi kapayın, bırakın geri kalanını vücudunuz yapsın…  

9 Oyun oynamak

9 Oyun oynamak

Hem eğlenmek hem de kalori harcamak! Daha güzel ne olabilir ki? Televizyon seyretmek ya da kitap okumak saatte 35 kalori harcatırken sudoku benzeri konsantrasyon gerektiren oyunlar oynamak saatte 110 kalori yakmanızı sağlayabilir. Dışarıda, açık havada aileniz ve çocuklarınızla oynayacağınız oyunlarsa sadece bolca kalori harcamanızı değil güzel anılar biriktirmenizi de sağlayacak.

10 Hayatı doya doya yaşamak

10 Hayatı doya doya yaşamak

Bütün bu maddelerde ortak bir nokta görüyor musunuz? Hayatınızı doya doya yaşamak, sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek, oyunlar oynamak, eğlenceye ve iyi vakit geçirmeye adanmak ve sonrasında güzel bir uyku çekip dinlenmek. Siz hayatı sonuna kadar yaşayın, gerisini vücudunuz çalışıp hallediyor zaten…