Kalp yetmezliğine yeni umut

"Kardiyak resenkronizasyon" adı verilen tedavi yöntemi, kalp yetmezliği riskini yüzde 41 azaltıyor

01 Eylül 2009, Salı 14:50
A A

ABD’nin Loyola Üniversitesinden Dr. David Wilber ve ekibi, yaptıkları klinik araştırmanın sonuçlarının, ilk kez kalp yetmezliğinin ilk belirtilerinin bu tedaviyle durdurulduğunu gösterdiğini belirttiler.

"New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmaya ABD, Kanada ve Avrupa’daki 110 hastaneden 1820 hasta katıldı. Hafif kalp yetmezliği olan katılımcılar iki gruba ayrıldı. İlk gruba kardiyak resenkronizasyon tedavi cihazı ve kalbin anormal atışının normale dönmesini sağlayan defibrilatör; diğer gruba ise, sadece halk arasında elektroşok cihazı olarak da bilinen defibrilatör takıldı. İlk gruptakilerin hastaneye kaldırılmayı ya da iğne vurulmasını gerektirecek kalp yetmezliği riskinin yüzde 41 azaldığı görüldü. Kardiyak resenkronizasyon tedavi cihazı göğsün üst kısmına takılıyor. Cihaz kalbin birçok noktasına eş zamanlı elektrik gönderiyor, bunlar da sol karıncığının kasılmalarını düzenliyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.