Kamer Genç: Türkiye karanlık bir rejime gidiyor

Kamer Genç: Türkiye karanlık bir rejime gidiyor

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Türkiye’nin "karanlık bir rejime gittiğini" öne sürdü.

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Genç, Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülmesi sırasında, yaptığı konuşmaların tam verilmemesinden kaynaklanan yanlış anlamalar olduğunu belirtti. Genç, "Bu değişiklik kabul edilirse, artık milletvekilleri çıkıp kürsüde, Türkiye Cumhuriyeti devletine, kurucu felsefesine ve bayrağa hakaret edecek ama bunlar suç olmayacak" dedi.

Değişiklikle, "yargının da savunmasız hale getirileceğini" savunan Genç, şöyle konuştu:
"Ben Komisyonda, ’Artık laik Türkiye Cumhuriyeti’nin başı kesilmiştir. Referandumda bu değişiklik kabul edilirse, o zaman AKP’liler gidecek Anıtkabir’de yatan Mustafa Kemal’ın başını da oradan alıp sokaklarda gezdirecekler, Kubilay’ı kör testere ile kesenleri Cumhuriyet’in cezalandırmasının öcünü alacaklarını ifade edeceklerdir. Bazı vatandaş kesimi bu tehlikeyi görmüyor. Ben bu tehlikeye işaret etmek istiyorum.
Türkiye Cumhuriyeti devleti, tarikatlar ve cemaatler devleti haline geldi. Erzincan’da tarikat ve cemaatlerle ilgili soruşturma yapan Cumhuriyet Başsavcısı’nın başına neler geldiğini biliyorsunuz. 4 aydır sebepsiz yere içeride yatıyor. Tarikat ve cemaatlerin düşüncesi hükümetin içinde."

Genç, Komisyonda söylediği bu sözlere AK Parti’li milletvekillerinin tepki göstermediğini savunarak, basına farklı yansıdığını söyledi. Genç, "Onlar bu sözlerime değil, ’Başbakan ABD’ye gitmiyordu. Bir AKP’li ’Tayyip Bey’i tuvaletin deliğine süpürmeyin, bundan yararlanın’ dediği için O da herhalde bu düşünceye paralel olarak ABD’den yararlanmak için gittiğini söyledim. Bu sözlerime tepki gösterdiler" diye konuştu.

"Türkiye karanlık bir rejime gidiyor" iddiasında bulunan Genç, laik Cumhuriyeti savunan insanların bazı gerçekleri görmesini istediğini söyledi.
Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, kendisi hakkında, "Danışma Meclisinde askerlerden korktuğu için çekimser oy verdiğini" söylediğini iddia ederek, oylama sonuçlarını basın mensuplarına gösterdi.