'Kan akıtmadan kurban olmaz'

Samsun Müftüsü Osman Şahin, kan akıtılmadan kurban ibadetinin gerçekleşmeyeceğini belirterek, vekalet alanların mutlaka kurbanı kesmesi gerektiğini söyledi

'Kan akıtmadan kurban olmaz'

Kurban alırken ve keserken uyulması gereken kuralları anlatan Samsun Müftüsü Osman Şahin, kurbanın koyun, keçi, sığır ve deve gibi büyükbaş ve küçükbaş olarak iki ayrı türden olabileceğini, küçükbaş hayvanların 1 yaşını, büyükbaş hayvanların ise 2 yaşını doldurması gerektiğini söyledi.

Zayıf, kör, topal ve hastalıklı hayvanların kurbanlık olmayacağını belirten Şahin, “Ayrıca kesilecek yerin de hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Keserken, hayvana eziyet edilmemeli, hayvanların birbirini görmesi engellenmelidir” dedi.

HANGİ SÜREDE KESİLMELİ?

Kurbanın, bayramın birinci günü bayram namazı ile üçüncü gün güneş batımına kadar olan sürede kesilmesi gerektiğini kaydeden Osman Şahin, vekalet ile kurban kesilmesine de dikkat çekti.

Birçok yerde, ‘Parasını verin kurbanınızı biz keselim’ türünden afişlerin yer aldığını belirten Şahin, “Bu işe talip olan herkes kurbanın manevi boyutunu ve hassasiyetini iyi bilmeli. Kesilmeden alınan para, para olarak kullanılıyorsa o kurban yerine geçmez.

Vekaleti alan mutlaka kurbanı kesmelidir. Öbür türlü sadaka, yardım olur. O ayrı bir durum. Kurban ayrı bir ibadettir. Bunun karakteri, hayvanı kesmektir. Kanını akıtmaktır. Eğer kanı akıtılmamışsa kurban yerine geçmez” diye konuştu.

Murat SANDIKÇI/DHA