Kan davası eve hapsetti

Kan davası eve hapsetti

06 Ekim 2009, Salı 11:12
A A


VAN'ın Muradiye İlçesi'nde iki aile arasındaki kan davası yüzünden öğrenciler okula gidemiyor. Kan davalıları tarafından öldürme ve kaçırılma korkusuyla okula gidemeyen 47 öğrenci, aileleri ile birlikte mahallede adeta hapis hayatı yaşıyor. Aile büyüklerinden Mikail Avcı, "Büyüklerin hatasını çocuklar çekiyor. Okula gitmesi gereken çocuklarımızı başlarına bir şeyler gelir korkusuyla gönderemiyoruz. İstemediğimiz bir olay sonrasında 3 aydır çoluk çocuğumuzla hapis hayatı yaşıyoruz. Yetkililerden  barışı sağlamalarını istiyoruz" dedi.

Muradiye İlçesi Şehit Mehmetbey Mahallesinde yaşayan Avcı ve Hasar aileleri arasında 3 ay önce Kılgamış Yaylasında çıkan olayda, Ecevit Hasar'ın ölmesi, 2 kişinin de yaralanması kan davasını başlamasına neden oldu. Kan davalılarla aynı mahallede yaşayan 200 nüfuslu Avcı ailesi, 3 aydan beri mahallede adeta hapis hayatı yaşıyor. Okulların açılması ile birlikte Avcı ailesinden 47 öğrenci öğrenim gördüğü mahallelerine 200 metre uzaklıktaki Fatih Sultan Mehmet İlköğretim okulunda ders başı yapamadı. Kan davalıları tarafından öldürme ve kaçırılma korkusuyla okula gönderilmeyen öğrenciler, önlüklerini giyip evlerini yakınında topluca okul özlemini gideriyor.

BARIŞ SAĞLASIN

Avcı ailesinin ileri gelenlerinden Mikail Avcı, bir kişi yüzünden tüm aile fertlerinin özgürce yaşama hakkının ellerinden alındığını söyledi. Avcı, "Bu olayı bir kişi yaptı. 200 nüfus cezasını çekiyoruz. Olan öğrencilere ve küçücük çocuklara oldu. Şimdiye kadar hiçbir yetkili gelip, 'neden bu çocukları okula göndermiyorsunuz?' demedi. Bizler çocuklarımızın başına kötü bir şey gelir endişesiyle okula gönderemiyoruz. Devlet, 10 öğrenci için köylerde okul yapıyor. Burada 47 öğrenci mağdur durumda, okula gidemiyor, Bu öğrencilerin günahı nedir. 3 aydır çoluk çocuğumuzla hapis hayatı yaşıyoruz. Okula gitmesi gereken bazı çocuklarımızı hayvanlarımıza bakmaları için değişik köylere göndermek zorunda kaldık. Kendimiz de 3 aydır evimizden dışarı çıkamıyoruz. Ekinlerimizden hasılatı bile alamadık, ürünler tamamen yerde çürüdü, toplayan vatandaşlar da tehdit edildi. Yetkilerden barışın sağlanması için destek bekliyoruz"

OKULA GİTMEK İSTİYORUZ

Çocuklar ise okul özlemi çekiyor. Önleklerini giyip kendi başlarına ders çalışan öğrenciler, büyüklerin hatasını çektiklerini söyledi. Bir an önce barış sağlanmasını isteyen çocuklar, "Çantalarımız önlüklerimiz hazır ama korkudan okula demiyoruz, bizim suçumuz nedir, biz okula gitmek istiyoruz. Özgürlüğümüzü kısıtladılar, eğitim hakkımızı elimizden aldılar, hayatımızı aldılar. Devlet yetkililerinden biran önce bu barışın sağlanmasını istiyoruz. Bizlerde artık okula gitmek istiyoruz. Okulumuz, öğretmenlerimizi özledik. Arkadaşlarımıze korkudan buraya bile gelemiyor" dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;