Kandilli, katliama el attı

Kandilli Rasathanesi, Bilge köyü katliamı keşfi için, olay gecesindeki hava ve ayın konumuna uygun 4 tarih belirledi

Kandilli, katliama el attı

Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde 44 kişinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili 9 tutuklu 13 sanığın yargılandığı Çorum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından keşif yapılması için Kandilli Rasathanesi'nden katliam gününe benzer hava koşullarının olacağı 4 tarih saptanmasını istedi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda katliam gecesindeki hava koşullarının oluşacağı kasım, aralık, ocak ve şubat aylarındaki 4 günü bildirdi.

44 ÖLÜ, 3 YARALI VARDI

Mazıdağ'ı ilçesi'ne 40 kilometre uzaklıktaki Bilge Köyü'nde 4 Mayıs akşamı saat 21.00 sıralarında meydana gelen olayda, köyün eski muhtarı Cemil Çelebi'nin 25 yaşındaki kızı Sevgi Çelebi ile 27 yaşındaki Habip Arı'nın nişanın yapıldığı eve düzenlenen baskında 7'si çocuk 44 kişi öldürülürken, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı. Saldırıdan 7 kişi ise yara almadan kurtuldu. Katliamın ardından 'Şıh Mehmet' lakabıyla bilinen Mehmet Çelebi (43), Abdülhakim Çelebi (33), Mehmet Emin Çelebi (35), Süleyman Çelebi (44), Ömer Çelebi (42), Mehmet Sait Çelebi (40), Abdülkadir Çelebi (64), Mehmet Ali Çelebi (23), Ali Çelebi (43), Ahmet Çelebi (41) ve 14 yaşındaki M.Ş.Ç. tutuklanarak Gaziantep H Tipi Kapalı cezaevine gönderildi. 14 yaşındaki A.Ç. ile Mehmet Çelebi (25) ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Katliamla ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Adalet Bakanlığı'na başvurusu üzerine Yargıtay 5'nci Dairesi güvenlik nedeniyle duruşmanın Çorum'da yapılmasına karar verince, tutuklu 11 sanık, 8 Ağustos 2009 tarihinde Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi. Geçen eylül ayında yapılan ilk duruşmada Ali Çelebi ile Mehmet Ali Çelebi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

4 MAYIS 21.00'A BENZER AKŞAMLAR

Davanın gecen ay görülen ikinci duruşmasında Çorum Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen katliamın gerçekleştirildiği yerde keşif yapılmasına karar verdi. Mahkeme keşif için katliam günündeki hava koşulları ve ayın konumuna uygun 4 tarihin belirlenmesi için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ne başvurdu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise geçen hafta Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda 26-27 Kasım 2009, 25-26 Aralık 2009, 24-25 Ocak 2010 ve 23-24 Şubat 2010 gece saat 06.00'da, katliam gecesiyle aynı hava şartları ve ay durumunun oluşacağını bildirdi.Mahkeme heyeti 20 Kasım tarihinde yapılacak olan üçüncü duruşmada Kandilli Rasathanesi'nin belirttiği dört tarihten birinde Mazıdağı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından keşif yapılarak olayın meydana geldiği ev civarında aydınlatma, ay durumu ve hava şartları göz önüne alınarak kişilerin görünüp görünmeyeceğinin belirlenmesini talep edecek.

DHA