Kanser köyün kabusu oldu

Antalya'daki Bezirgan Köyü muhtarı köylerinde son 5 yıl içinde 50 kişinin kanserden hayatını kaybettiğini söyledi

30 Kasım 2012, Cuma 10:46
A A

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Bezirgan Köyü Muhtarı Turan Altaca, köylerinde son 5 yılda 50 kişinin kanserden öldüğünü belirterek, köy halkının endişe içinde olduğunu, bunun nedeninin araştırılmasını istedi.

Türkiye’de her yıl 200 bin, Antalya’da ise 4 bin kanser vakası görülüyor. Bezirgan Köyü’nde kanser köy halkının korkulu rüyası haline geldi. Kaş’ın en büyük köylerinden bin 384 nüfusa sahip Bezirgan Köyü’nde son 5 yılda 50 kişinin kanser nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi. Tarihi Likya Uygarlığı’na kadar dayanan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ticaret merkezi olan, tarihi taş evleriyle turizme hizmet veren Bezirgan Köyü’nde, şu anda halen 4 kişi kanser tedavisi görüyor.

’ÖLENLERİN ÇOĞU 40 YAŞIN ALTINDA’

Bezirgan Köy Muhtarı Turan Altaca kanser hastalığının köye bir kabus gibi çöktüğünü söyledi. 2007 yılından bu yana 50 kişinin kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Altaca gençlerin de ölmesinin kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. Kanserden bu kadar çok kişinin ölmesinin normal olmadığını belirten Altaca "Köye yakın hakim bir tepede 1997 yılında kurulan 3 GSM vericisinin kansere yol açtığını düşünüyoruz. Vericinin çevresindeki ağaçlar kurumuş ve yine çevresinde ot yeşermiyor. Kanserin bu vericiden kaynaklandığını düşünüyoruz. Şikayette bulunduk. Sağlık görevlileri kanser taraması yaptı. Ancak açıklama yapılmadı. Devletten yardım bekliyoruz. Ölen kişilerin büyük kısmının yaşı 40’ın altında" dedi.

AYNI AİLEDEN 4 KAYIP

Kanser hastalığı nedeniyle ailesinden Emine Benli (64), Ahmet Önder (73), Süleyman Önder (72) ve Ümmü Gülsüm Tufan’ın (28) vefat ettiğini belirten elektrikçi Ali İhsan Benli, 4 akrabasının son 2 yılda yaşamını yitirdiğini söyledi. Hepsine de kanser teşhisi konulduğunu belirten Benli, "Sadece bir kanser türü görülmüyor. Akciğer kanserinden ölen de var, pankreas kanserinden ölen de" dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ DE KANSER KURBANI

Kanserden üniversite öğrencisi oğlu 22 yaşındaki Hasan Uysal’ı kaybeden Ömer Uysal da, "Köyümüzde son 5 yılda 50 kişi kanserden vefat etti. Belli bir kanser türü yok. Benim canım yandı. Başkalarının canı yanmasın. Küçük bir köyde bu kadar kanser vakasının görülmesi normal değil" dedi.

Hüseyin Solin ise oğlu 29 yaşındaki Bayram Solin’in kanserden öldüğünü söyledi. Oğlunun turizm sektöründe çalıştığını kaydeden Hüseyin Solin, "Oğlum aniden rahatsızlandı. Hastaneye götürdüğümüzde kanser olduğunu söylediler. Bir süre tedavi görmesine rağmen kurtarılamadı" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;