'Kanuna uygun her şey hukuka uygun olmuyor'

Cumhurbaşkanı Gül'e konuk olan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Kanuna uygun her şey hukuka uygun olmuyor” mesajını verdi

'Kanuna uygun her şey hukuka uygun olmuyor'

‘HASSAS OLUN’

Yargıtay santralı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in telefonlarının dinlemesinin ortaya çıkmasıyla yüksek yargı ile hükümet karşı karşıya gelmişti. ‘Dinleme krizi’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i ardından da Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’i kabul ederek bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül görüşmeleri sonrası “Yargının zedelenmemesi için herkes hassasiyet göstermeli” dedi.

ERDOĞAN’A YANIT

Yargıtay Başkanı Gerçeker de Yargıtay’da başkalarının da dinlenip dinlenmediğini araştıracaklarını söyledi. Mahkeme kararlarını incelediklerini belirten Hasan Gerçeker, “Kanuna uygun her şey hukuka uygun olmuyor” dedi. Adalet sistemindeki ‘üç başlılık’tan da(Adalet Bakanlığı, HSYK ve yargı) şikayetçi olan Gerçeker, Başbakan Erdoğan’ın “Yargı, mahkeme kararlarına uysun” açıklamasına şu sözlerle yanıt verdi: Eleştirseniz de her makam ve merci yargı kararlarına uymak zorunda.