Kapı gözünüze bakacak!

Kapı gözünüze bakacak!

28 Ekim 2009, Çarşamba 10:10
A A

Hırsızlık olaylarındaki artışın özellikle büyük şehirlerde, özel güvenlik donanımlı çelik kapı satışlarını krize rağmen önemli ölçüde artırdığı belirtildi. Ev kapıları için parmak izi teknolojisini kullanmaya başlayan firmaların kısa vadede retina taramalı kapıları da piyasaya süreceği ifade edildi.

Kale çelik kapılarının Ankara ve İzmir bayiliklerini yapan Çevre Yapı Teknik Müdürü Ömer Öncel, son yıllarda kapıdan girilerek gerçekleşen hırsızlık olaylarında artış yaşandığını belirterek, özellikle son 1 yılda özel kilit sistemli kapılara olan talepte çok büyük artış yaşandığını söyledi.

Özel kilit sistemli kapıların, maliyeti nedeniyle önceki yıllarda sadece belli gelir grubundaki tüketiciler tarafından tercih edildiğini kaydeden Öncel, şu bilgileri verdi:
"Kapı, geçmişte bir aksesuar olarak görülürdü. Tüketicide her çelik kapının hırsıza karşı güvenli olduğu anlayışı yerleşti. Ancak çelik kapılara rağmen hırsızlık olaylarında düşüş yaşanmadı. Kapıdan girilerek gerçekleşen hırsızlık, halen en yoğun karşılaşılan olaylar arasında. Özellikle kriz döneminde bir talep patlaması yaşadık. Evine ya da komşusuna hırsız giren birçok vatandaş geliyor. Olayların çoğalması insanları bu konuda daha bilinçli hale getirdi. İnsanlar artık tek başına değil, apartman olarak gelip kapı siparişi veriyor. Son birkaç aydır pazar günleri bile çalışır hale geldik. Siparişlere yetişmekte zorlanıyoruz. Sadece bir bayinin yaptığı satış bu yıl 500 adede yaklaştı. En çok siparişin verildiği semtleri incelediğimizde hırsızlığın da en yoğun olduğu bölgeler olduğunu görüyoruz."

Öncel, kilit sistemleri daha gelişmiş olan kapılarla diğer kapılar arasındaki fiyat farkının giderek kapandığını, firmaların taksit kampanyaları yaptığını, kapı talebindeki artışta, ev yenileme kredileri ve kampanyaların da etkisinin bulunduğuna işaret etti.
Kriz süresince inşaatlara yapılan toplu işlerde düşüşler yaşandığını kaydeden Öncel, son birkaç aydır faizlerin düşmesiyle büyük projelerin tekrar hareketlediğini dile getirdi.

YENİ NESİL KAPILAR

İnsanların güvenlik algılamalarında daha hassas hale gelmesi nedeniyle firmaların yeni nesil kilit sistemleri üzerinde çalıştığına dikkati çeken Öncel, Kale firmasının ürettiği parmak izine duyarlı kapıların bayilerde satılmaya başlandığını ifade etti.
Öncel, aynı firmanın şu anda retina taramalı kilit sistemine sahip kapı üretimine geçmeye hazırlandığını belirterek, gelecek dönemde tüketicinin teknolojiyi kullanma alışkanlığına bağlı olarak yeni nesil, anahtarsız kapılara olan talebin artmasını beklediklerini dile getirdi.
Çelik kapıda kilit mekanizması kadar montaj sisteminin büyük önem taşıdığını, piyasadaki pek çok kapıda buna dikkat edilmediğini savunan Öncel, nitelikli bir kapının montajının yaklaşık 6 saat sürdüğüne dikkati çekti.

Öncel, kapılarda kilidin girdiği bölüme özel takviye yapılıp yapılmadığı, kasnak bölümünün hangi malzemeyle dolgulandığı, kilit mekanizmasının içine dışarıdan ulaşılıp ulaşılamadığı gibi konuların büyük önem taşıdığını, ayrıca kapıların kilitlenmesinin yanında depremde sıkışmamasının da önemli bir etken olarak algılanması gerektiğini ifade etti.
Öncel, geçmişte sektörde önemli bir sorun olan merdiven altı üretimin son yıllarda kilit sistemlerinin gelişmesi ve tüketicinin bilinçlenmesiyle çözüldüğünü, gelecekte de sektördeki firma sayısının azalacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

TOLGA ALBAY  / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;