Kapılara laiklik karşıtı CD

Manisa'da kapı kapı dağıtılan CD'lerdeki ayetlerle dolu laiklik karşıtı söylemler ortalığı karıştırdı

Kapılara laiklik karşıtı CD

Manisa'da 15 gün önce çeşitli mahallelerde kapılara dağıtıldığı iddia edilen, üzerinde 'İmtihan Dünyası' yazılı CD'lerdeki ayetlerle dolu laiklik  karşıtı söylemler ortalığı karıştırdı. CHP Manisa İl Teşkilatı, savcıları göreve davet etti. CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, CD'lerin içinde 'Laiklik- kafirliktir' gibi ithamların bulunduğunu ve Atatürk'ün ağır eleştirilere mağruz kaldığını öne sürdü.

Manisa'da iki hafta önce çeşitli mahallelerde kapı önlerine bırakılan 'İmtihan Dünyası' isimli, kim tarafından hazırlandığı saptanamayan, içerisinde Atatürk ve laiklik karşıtı söylemlerin bulunduğu CD'ler şok etkisi yarattı. CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Başgülşen ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Manisa Şubesi Başkanı Hafine Lekesiz, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek CD'leri kamuoyuyla paylaştı. İçerisinde Atatürk, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM ve Cumhuriyet Mitingleri'nin fotoğraf ve görüntüleri ile çeşitli ayetlerin yer aldığı CD'ler konusunda tepkisini dile getiren CHP'liler, Cumhuriyet savcılarını göreve davet etti. 

'LAİKLİK KAFİRLİKLE EŞDEĞER'

CD'lere yönelik birçok vatandaştan partilerine ihbar telefonu geldiğini, şu an ellerindeki bu örneğin de bir vatandaş tarafından ulaştırıldığını anlatan CHP İl Başkanı Kaplan, CD'nin içeriğine ilişkin ise şöyle konuştu:

"CD'nin içeriğinde, 'laikliğin kafirlikle eşdeğer olduğuna' yönelik sözler var. Parlamenterlerin çıkardığı yasaların Allah'ın yasası olamadığı, bu nedenle de itibar edilmemesi gerektiği söyleniyor. Eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Nejdet Sezer'in bir ülkenin Cumhurbaşkanıyla kadeh tokuştururken  fotoğrafı propaganda malzemesi olarak kullanılmış. Cumhuriyet mitinglerine dönük ağır eleştiriler içeren sözler var. Ulu Önder Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına itibar edilmemesine yönelik ayetlerle desteklenmiş açıklamalar var." 

Herkesin dinini ve inancını özgürce yaşamasıdan yana olduklarını vurgulayan CHP İl Başkanı Kaplan şöyle devam etti:

"Ama bu mahalle baskısı anlayışını ortadan kaldırmak zorundayız. Bunu biz kendimize görev edindik. Zaten Türkiye etnik kökenli tartışmalar yüzünden bir darboğazın içinde iken Cumhuriyete, Atatürk'e ve laikliğe dönük saldırılara izin vermeyeceğiz. Laiklik karşıtı eylemler, etnik kökende ülkeyi bölme gayretleri, hukuku bir tarafa bırakan, ayaklar altına alan bir adalet sisteminin uygulanması ülkemizi gerçekten çok ciddi sıkıntılara sokmaktadır. Halkı kaygılandırmaktadır."

EMNİYET SORUŞTURMA BAŞLATTI

'www.ayetler.com' adlı internet sitesinde de Atatürk ve laiklik karşı propaganda yapıldığı ihbarında bulunan ve savcıları görev davet eden Kaplan, CD'lerin çeşitli mahallerdeki apartmanların kapılarına kara çarşaflı kadınlar tarafından bırakıldığını iddia etti.

İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir ise, Nişançıpaşa Mahallesi Meryem Apartmanı'ndaki 17 No'lu apartmandaki 7 daireden bu CD'lerden bulduklarını söyledi, gerekli soruşturmanın başlatıldığını belirtti.