'Kapitalizm iflas etti'

Dünyada 1 milyar kişinin aç kalmasına neden olan kapitalist sistemin iflas ettiğini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad İslam ülkelerine, birlikte iş yaparak krizin olumsuz etkilerinden kurtulma çağrısında bulundu

10 Kasım 2009, Salı 05:00
A A

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünyada birçok milletin dış borçlarının yaygınlaşmasına, 1 milyar kişinin aç kalmasına, 3 milyar kişinin fakirleşmesine neden olan kapitalist sistemin artık iflas ettiğini söyledi. İslam ülkelerine birlikte iş yapma çağrısında bulunan Ahmedinejad, “Birleşerek, ekonomimizin gelişmesinde çok büyük başarılar kaydedebiliriz” dedi.

ESAS NEDEN FAİZCİLİK

Dünyanın büyük değişikliklere gebe olduğunu belirten Mahmud Ahmedinejad, “Kapitalist sistem, krizlerin yanı sıra geleceği belli olmayan konular yarattı. Yolun sonu gelmiştir. Değişim bir zaruret olarak ortaya çıkmaktadır. Faizcilik, belki de bu düzenin esas iflas nedenidir. Zira köklerine işlemiştir. İş yapamadan, çalışmadan kağıt üzerinde servet artırmanın adı acizliktir” diye konuştu.

YOLUN SONU GELDİ

Ahmedinejad şöyle konuştu: “Bol kazanç elde etmek, rakipleri saf dışı bırakmak, enflasyonu başkalarına mal etmek, onların varlıklarını ele geçirmek, tüketimin yarışıyla belli kesimi zengin etmek olan bu yolun sonu gelmiştir. Savaşları, terörizmi geliştirmeyi, milletlerin saygınlığını küçültmeyi de kendisiyle beraber getirmiştir. Soru burada şudur: Ne yapmalıyız?”

AHMEDİNEJAD'DAN 4 ÖNERİ

1-İslam Kalkınma Bankası’nın güçlendirilmesi ve başarılı bir tecrübe olarak elde tutulması şarttır.

2-Ticaretler milli para üzerinden yapılmalıdır. Ortak pazar oluşumu mümkün bir projedir.

3-Sürekli fuarların kurulması ve öncelikli tarifeler ticaretle uğraşanlar için vize alınmasında kolaylıklar sağlamak bir başlangıçtır.

4-Biz birbirlerimizi tamamlayıcı ülkeler olabiliriz. Böylelikle dünya kapitalizmin olumsuz etkilerinden kurtulabilir

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;