'Kar taneleri' satışa çıkıyor

Kar tanelerinin eşsiz güzelliğini 1885 yılında ilk kez fotoğraflayan Amerikalı sanatçı Wilson A. Bentley'in eserlerinin New York'ta satışa çıkarılıyor

'Kar taneleri' satışa çıkıyor

Vermontlu bir çiftçi olan Bentley, kar tanelerinin güzelliğini fark ederek o dönemde öncü sayılan bir teknikle fotoğraflamasının ardından "Kardanadam Bentley" ya da "Kartanesi Adam" olarak anılmaya başlamıştı.

Fotoğrafları nadiren piyasaya çıkan Bentley’in eserlerinden 26’sı, Amerikan Halk Sanatları Müzesinin desteğiyle hazırlanan Amerikan Antikaları Şovu programında dört gün boyunca satışa sunulacak.

FOTOĞRAFLARIN TANESİ 4 BİN 800 DOLAR

Fotoğraflardan 10 tanesinin, sanatçının "kar kristalleri" olarak adlandırdığı kar taneleri fotoğrafları olduğu ve her birinin satış fiyatının 4800 dolar olduğu belirtildi.

Diğer fotoğrafların kış manzaraları olduğu ifade edildi. 1885 yılında fotomikrografi (mikroskopla fotoğraf çekme) tekniği kullanarak kar tanelerini bütün detaylarıyla fotoğraflayan Bentley, içinde 2500 kar tanesi fotoğrafının yer aldığı, 1931 yılında yayımladığı "Kar Kristalleri" adlı kitabıyla bilim ve fotoğrafçılık alanlarında çığır açmıştı.

Fotoğrafların, koyu renkli bir zemine düşen kar tanesinin bir kürdanla alınıp lamın üstüne konularak çekildiğini belirten uzmanlar, kendi kendini eğitmiş bir bilim adamı ve fotoğraf sanatçısı olan Bentley’in bulduğu bu yöntemin hâlâ geçerli olduğunu ifade ediyor.