Kar yolda, Türkiye'ye geliyor

Soğuk hava ve kar yağışı Avrupa'yı esir alırken, hafta sonundan itibaren Türkiye'ye de soğuk havanın etkisi altına girecek

Salı, 30 Kasım 2010 - 17:44

Kar yolda, Türkiye'ye geliyor

Meteoroloji'ye göre, pazar günü Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya'da kar yağışı bekliyor. Sağnak yağış ise tüm yurtta etkili olacak.

Meteoroloji uzmanları Aralık ayının ikinci yarısından itibaren soğuk hava dalgası beklendiğini belirterek şöyle dedi: "Ay ortalarında bir soğuk bekliyoruz. Aralığın 15'inden itibaren soğuk hava gelecek.

Aralık'ta ara ara soğuk hava dalgası var. Bu dalgalar kar yağışını da beraberinde getirebilir. Kasım ayı gibi sıcak bir ay geçirmeyeceğiz."

SICAKLIK -10'A DÜŞECEK

Meteoroloji uzmanlarının verdiği bilgiye göre, Almanya yeni haftaya soğuk havalar ve kar yağışlarıyla girecek.

Ülkenin sahil bölgelerinde hava sıcaklıklarının gece yarısı eksi 10 dereceye kadar düşmesi beklenirken, kar kalınlığının ise 3-5 cm.'ya kadar yükseleceği belirtiliyor.

Güneyde ise hava sıcaklıklarının yine eksi 3 ile eksi 10 derece arasında değişeceği ve yer yer kar yağışının devam edeceği bildiriliyor. Pazartesi günü ise tüm bölgelerde kar yağışının devam etmesi, hava sıcaklıklarının eksi 5 ile 1 derece arasında olması bekleniyor.

NORVEÇ -35 DERECEYİ GÖRDÜ

Öte yandan Norveç'in Kuzey'indeki Karasjok kentinde hava sıcaklığı dün eksi 35 dereceye, Rusya'nın Kuzey-Batısı'ndaki Petrun kentinde ise eksi 40 dereceye ulaştığı bildirildi.

Sıcaklığını önümüzdeki günlerde İngiltere ve Fransa'da 1 ila 2 derece, Avusturya'da 2 ila -3 derece ve Hollanda'da -2 ila 7 derece arasında değişeceği tahmin ediliyor.