'Kara büyü' çetesine darbe

'Evinizde büyü var' deyip bunu 'bozmak' üzere eve giren ve ziynet eşyalarını çalıp kaçan çeteye darbe indirildi

07 Ekim 2009, Çarşamba 15:09
A A

İstanbul'da “Evinizide büyü var”, “Çocukları olmadığı için şeker topluyoruz” gibi bahanelerle kandırdıkları mağdurların para ve altınlarını gasp ettikleri iddiasıyla savcılığa çıkarılan 36 kişi Küçükçekmece Adliyesi'ni birbirine kattı. Mübaşirlere saldıran çete üyeleri masaları da devirdi.

DOMATESTEN MUSKA ÇIKARDILAR

 

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, evlere büyü bozma bahanesi ile girerek hırsızlık ve gasp yapan bir çeteyi yakalamak için operasyon yaptı. İstanbul, Ankara ve Kocaeli’nde eş zamanlı olarak 16 adrese baskın düzenleyen dedektifler, başında Dursun P.'in (63) bulunduğu 17’si kadın 42 kişiyi gözaltına aldı.

Çete üyeleri, önce, el çabukluğu ile domates ve yumurtaların içinden muska çıkararak evdekileri büyü yapıldığına inandırdı. Mağdurları kandıran çete üyeleri büyü bozulsun diye evdeki altınları okuma bahanesiyle çaldı. Çete üyeleri bazı olaylarda da “Haçtan geliyoruz” deyip eter sürdükleri ellerini öptürdü ve bayılan mağdurları soydu.

Savcılık talimatıyla şebeke üyesi 36 kişi Küçükçekmece Adliyesi'ne çıkarıldı. Taşkınlık yapan çete üyeleri güçlükle kontrol altına alındı. Savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen 36 kişi tutuklandı.

DÜGÜN KASEDİ İNCELEMEDE

Operasyonda yakalanan 13 yaşındaki H.P. ile 19 yaşındaki Volkan M.’nin evlilikleri savcılık tarafından incelemeye alındı. Aralarında resmi evlilik bulunmadığı tespit edilen H.P. ile Volkan M.’nin düğün kasetleri inceleniyor. Yeni gelin H.P. mahkeme tarafından Çocuk Esirgeme kurumuna gönderilerek koruma altına alındı. Damat Volkan M. ise cezaevine gönderildi. İnceleme sonucu Volkan M. ile ilgili yaşı küçük kızı alıkoymak suçundan dava açılabileceği belirtildi.

MAĞDURLAR ARTIYOR

Kara büyü çetesiyli ilgili polise yapılan müracaatlarda büyük artış yaşandığı belirtildi. Mahkemeye çıkarken 100’e yakın mağdurun şikayetçi olduğu çeteyle ilgili çok sayıda kişinin polise başvurarak aynı şekilde soyulduklarını söyledikleri belirtildi. Yetkililer şebekeyle ilgili müraacatçı sayısının 200’ü geçebileceğini belirttiler.

Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;