'Karabağ milli meselemiz'

Davutoğlu, Karabağ Türkiye'nin milli meselelerinden biridir. Azerbaycan toprağıyla bizim toprağımız, Azerbaycan bayrağıyla bizim bayrağımız arasında ayrım yapmayız” dedi.

23 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin ardından Azerbaycan ile ilişkilerimiz gerilmişti. Bursa’da oynanan Türkiye-Ermenistan milli maçına Azerbaycan bayraklarının sokulması yasaklanınca, Azerbaycan da Bakü’deki Türk şehitliğinde ve Türkiye Büyükelçiliği’ne bağlı Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki Türk bayraklarını kaldırmıştı. Türkiye, kardeş ülkeye önceki gün bayrak notası vermişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı’na katılmak için dün Bakü’ye gitti. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aleyiev ile görüşen Davutoğlu, tüm uluslararası toplantılarda ve ikili görüşmelerde Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununu dile getirdiklerini ifade ederek, “Karabağ, Türkiye’nin milli meselelerinden biridir. Azerbaycan toprağıyla bizim toprağımız, Azerbaycan bayrağıyla bizim bayrağımız arasında ayrım yapmayız” dedi.

‘BİZDE YAŞANMAZ’ MESAJI

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesinin Azerbaycan-Ermenistan sorununun çözümüne ivme kazandıracağını vurgulayan Davutoğlu, bayrak krizine de değindi. Davutoğlu, “Bizim de bayrak kanunumuz var ama kanunumuzda Azerbaycan istisnadır. Biz Azerbaycan bayrağını yabancı bayrak kabul etmiyoruz. Azerbaycan Bayrağı Türkiye’de ne olursa olsun ebediyen dalgalanacaktır. Çünkü bizim bayrağımızdır” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;