Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer dostu 10 besin

Karaciğer yağlanması hem dünyada hem de ülkemizde oldukça yaygın bir sağlık sorunu. Son çalışmalar, aşırı yağlı ve şekerli hazır yemek tüketiminin obezite ve karaciğer yağlanmasında artışa sebep olduğunu söylüyor. Oysa karaciğer kendini yenileyebilen bir organ, ancak bunun için beslenme şeklimizi değiştirmek gerekiyor. İşte karaciğerinize dost besinler.   

23 Şubat 2018, Cuma 10:00
A A

Karaciğerimiz; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, ilaçlar ve bazı elementlerin vücutta işlem görebilmesini sağlamadan sorumlu olan organımızdır. Karaciğerin normal yağ içeriği yaklaşık yüzde 10’dur. Bu oranın daha fazla olmasıyla karaciğer yağlanması oluşur. Bu hastalık ilerlerse karaciğer iltihabı, siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara sebep olabiliyor.  

Brokoli

Brokoli

Karaciğerinizi korumanın yollarından biri diyetinize taze sebze ve meyveler eklemek. Sebzeler, antioksidan içerikleri sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Bazı araştırmalar, brokolinin alkol kaynaklı olmayan karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olabileceğini söylüyor.

Sağlıklı yağlar

Sağlıklı yağlar

Yüksek doymuş yağ içeren besinler yerine; badem, fındık, ceviz, hindistan cevizi veya avokado yağı gibi farklı kaynakları tüketebilirsiniz. Ancak bu yağları tüketirken miktara dikkat etmenin önemini unutmayın. 

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak, ‘allisin’ ve ‘selenyum’ adında iki karaciğer dostu içeriklerden yana zengindir. Selenyum, doğal detoksa yardımcı olan antioksidan bir mineraldir ve allisin de bağışıklık sistemini destekleyerek karaciğer üzerindeki yükü hafifletmede etkili olur. 

Yaban mersini

Yaban mersini

Yaban mersini, ‘polifenol’ adı verilen bir madde içerir. Karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olan bu madde temelde, obezite ve yüksek kolesterolü önlemede de etkilidir. Yaban mersinin yanı sıra; bitter çikolata, kırmızı erik ve zeytin gibi besinler de polifenollerden zengindir.

Enginar

Enginar

Enginar, yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve manganeze ek olarak A, B1 ve C vitaminleri içerir. En büyük özelliği, karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safra akışını kolaylaştırmasıdır. İçeriğindeki birçok vitamin ve minerallere ek olarak enginarda bulunan ‘ciarin’ adlı madde, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi

Lif içeren besinler karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yulaf ezmesi, kahvaltılarda güne güzel başlamanıza yardımcıdır ve aynı zamanda karaciğerinizi de korur. Yüksek lif içeriğiyle kilo kaybına ve yönetimine destek olur.

Kahve

Kahve

Araştırmalar, günde 2-3 fincan kahve tüketiminin karaciğeri alkol ve sağlıksız beslenmenin yarattığı hasardan koruyabileceğini söylüyor. Ayrıca karaciğer kanseri riskini azalttığını gösteren çalışmalar da var.

Yeşil çay

Yeşil çay

Yeşil çay, ‘kateşin’ adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Araştırmalar, kateşinlerin karaciğer de dahil bazı kanser türlerine karşı vücudu koruyabileceğini gösteriyor.

Ispanak

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerde, karaciğerinizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek ‘glutatyon’ adı verilen güçlü bir antioksidan bulunur. İçeriğindeki kalsiyum, kemiklerin güçlenmesine, C vitaminleri de özelikle kolon olmak üzere birçok kanser türüne karşı korunmaya yardımcı olur.

Su

Su

Yüksek kalori ve şeker içeren içecekler yerine gün içinde yeterli miktarda su tüketmek, sizi her gün fazladan yüzlerce kaloriden kurtaracak ayrıca metabolizmanızın daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Bu da karaciğer sağlığını korumak için yapabileceğiniz en doğru şeylerden biridir.