Karakolda dayak kameraya takıldı

Mersin'de tehlikeli araç kullanmak ve ruhsatsız silah bulundurmaktan gözaltına alınan iki kardeşin, karakolda yedikleri dayak güvenlik kameralarınca kaydedildi

03 Aralık 2009, Perşembe 12:42
A A

Tehlikeli araç kullanmak ve ruhsatsız silah bulundurmaktan gözaltına alınan iki kardeşin, karakolda yedikleri dayak güvenlik kameralarınca kaydedildi.

İNTERNETTE HABER OLDULAR

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, olayla ilgili olarak 2 polis memurunun açığa alındığını ve konuyu incelemek üzere İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş istediklerini açıkladı. İşkence gördüklerini ileri süren Yılmaz ve Ali Hıdır kardeşlerin kendilerine intikal eden herhangi bir dilekçelerinin bulunmadığını, görüntü ve haberin internet ortamında kamuoyuna yansıması üzerine haberdar olduklarını belirten Vali Aksoy, “Mersin Valiliği olarak insan hakları konusunda hassasız. Konuyu en ince detayına kadar inceliyoruz, suç unsuru varsa, gereken yapılacaktır” diye konuştu.

5 Ağustos'ta Cumhuriyet Polis Merkezi'nde meydana gelen olayda, düğün salonu işletmecisi 28 yaşındaki Yılmaz Koç ile kardeşi 24 yaşındaki Ali Hıdır Koç, 33 ASD 62 plakalı otomobille giderken Göçmen kavşağında trafiği tehlikeye attıkları gerekçesiyle durduruldu.

MORLUKLARIN FOTOĞRAFINI ÇEKTİRDİLER

Otomobilde yapılan aramada bir ruhsatsız tabanca da bulan polis, iki kardeşe gözaltına aldı. 2 kardeş, karakolda avukatlarına ulaşmaya çalıştıkları sırada bulundukları nezarette polisler tarafından dövüldü.Savcılıkça serbest bırakılan 2 kardeş, dayağın izini yansıtan morluklar bulunan yerlerin fotoğraflarını çektirip, karakolda kendilerini döven polisler hakkında davacı oldu. 
Bununla ilgili soruşturma sürerken, dayak olayı karakolun güvenlik kamerası görüntülerince saniye saniye kaydedildi.Görüntüler, savcılığın soruşturma dosyasına girdi. Otomobilleri durdurulup, ruhsatsız silah da bulunduktan sonra götürüldükleri karakolda ilk önce polislerin kendilerine iyi davrandığını bildiren Yılmaz Koç, "Biz başımıza böyle bir şey gelmediği için avukatımızı arama ihtiyacı duyduk. Geç saat olduğu için avukata ulaşmakta zorlanıyorduk.Bu sırada kardeşim kapıya doğru yöneldi. Bunun üzerine polisler bir anda kardeşimin üzerine yürüyüp tartaklamaya başladı. Ben de müdahale edince, sivil bir polis beni, diğerleri de kardeşimi dövdüler. Bize hakaret ve küfürler ettiler. İnsanlığımızdan utandık, onurumuzu incittiler" dedi.

Yılmaz Koç, gözaltında iken 16 Ağustos'ta saat 02.30 sıralarında kredi kartı ve kimliği kullanılarak bir petrol istasyonundan 80 TL'lik liralık alışveriş yapıldığını, bu konuda bankaya başvurup, alışverişi yapanlarla ilgili olarak da şikayetçi olacağını kaydetti.

VALİ AKSOY: 2 POLİS AÇIĞA ALINDI

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 2 polis memuru açığa alınırken, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istendi. Valisi Hüseyin Aksoy, iki kardeşin Cumhuriyet Polis Merkezi'nde tartaklandığı'' iddiasıyla ilgili 2 polis memurunun açığa alındığını ve İçişleri Bakanlığından müfettiş talep ettiklerini belirtti.

Aksoy, 15 Ağustosta, trafik kuralı ihlali ve ruhsatsız silah bulundurma olayıyla ilgili dayak yediklerini iddia eden 2 kardeşin Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’ne verilen herhangi bir dilekçelerinin olmadığını ancak, olaydan görüntü ve haberin internet ortamında haber olmasının ardından haberdar olduklarını ifade ederek konu ile ilgili olarak 2 polis memurunun açığa alındığını dile getirdi.

Mustafa İNSAN/MERSİN (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;