Karakolda ölüm iddiası

Karakolda ölüm iddiası

23 Ekim 2009, Cuma 10:00
A A

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde polis tarafından gözaltına alınan 52 yaşındaki Resul İlçin, polis merkezinde yaşamını yitirdi. Polis yetkilileri, İlçin'in düşüp başını çarpması sonucu öldüğünü ileri sürerken, Diyarbakır Adli Tıp kurumunda yapılan ilk otopside, Resul İlçin'in kafasında ve vücudununun çeşitli yerlerinde darp izi saptandı. Ailenin avukatı Tahir Elçi, olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Batman'da inşaatlarda işçi olarak çalışan ve memleketi Şırnak'ın İdil İlçesi'ndeki akrabalarını ziyarete gittiği belirtilen Resul İlçin, önceki gece akrabası olan Sırtköy Belde Belediye Meclis Üyesi Mehmet İlgin ile otomobille giderken, İdil girişinde otomobil 'şüpheli' olduğu gerekçesiyle polis tarafından durduruldu. İddiaya göre otomobilde yapılan aramada fazla sayıda sigara bulunması üzerine polis Resul İlçin ile Mehmet İlgin'i gözaltına alarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Resul İlçin'i ilçe emniyet binasına götüren polisler, Mehmet İlgin'i yanlarına alarak, karakol önünde araç araması yaptı. 15 dakika sonra, Karakol binasından çıkan polisler, Mehmet İlgin'e amcasının düştüğünü ve öldüğünü söyledi. Karakolun içine girdiğinde amcasını kanlar içinde gören Mehmet İlgin polislerle birlikte, amcası Resul İçin'i önce İdil Devlet Hastanesi'ne sonra da, Cizre Devlet Hastanesi'ne götürdü. Ancak, İlçin'in  ölmüş olduğu belirlendi.

KAFASINDA VE VÜCUDUNDA DARP İZİ

İlçin ailesinin avukatı Tahir Elçi, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside, Resul İlçin'in kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izine raslandığını söyledi. Gece saat 00.00 sıralarında İlçin ve İlgin'in gözaltına alındığını anlatan Avukat Elçi şöyle dedi:

"Mehmet İlgin karakol dışında polislerle sohbet ediyor. Bir süre sonra polisler Resul İlçin'in düştüğünü, ardından öldüğünü söylüyorlar. Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda ilk otopsi yapıldı ve Resul İlçin'in kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izi olduğu tespit edildi. Bizim de talebimiz doğrultusunda kesin ölüm nedenini belirlenmesi için Resul İlçin'den alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilecek."

Avukat Tahir Elçi, ilk otopsi raporunun ailenin iddialarını doğrular nitelikte olduğunu belirterek, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere hazırlık yaptıklarını söyledi.

BATMAN' DAKİ CENAZE TÖRENİNE  DTP'Lİ VEKİLLER KATILDI

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde gözaltına alındıktan sonra karakolda darp edilerek öldürüldüğü iddia edilen Resul İlçin, dün Batman'da düzenlenen törenle gözyaşları arasında toprağa verildi. İlçin'in cenaze törenine DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, DTP'li Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ile yakınları katıldı.

İlçin, Batman Hilal Mahallesi'ndeki Bereket Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından İkiz Tepe öyü Mazarlığı'na götürüldü. Bu sırada cenazeye katılan bir grup teröristbaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. İlçin, köyde gözyaşları arasında toprağa verildi. Bu arada İlçin'in yakınlar ıolayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İDİL'DE YASADIŞI GÖSTERİ

Batman'da inşaatlarda işçi olarak çalışan ve memleketi Şırnak'ın İdil İlçesi'ndeki akrabalarını ziyarete gittiği sırada polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybettiği ileri sürülen Resul İçlin ölümü, İdil'de yüzleri kapalı 200 kişilik bir grup tarafından protesto edildi. Adile Naşit caddesi üzerinde bir araya gelen grup ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada, göstericilerin arasından geçmeye çalışan İdil İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait askeri bir araca Molotof kokteyli atıldı. Polisin gaz bombalarıyla müdahale ettiği grup, taşlarla polise karşılık verdi.

İLÇEYE TAKVİYE POLİS SEVK EDİLDİ

İlçedeki çevik kuvvet ekibi büyüyen olaylara müdahalede yetersiz kalınca, Şırnak, Cizre ve Silopi'den takviye birlikler İdil'e geldi. Polisle göstericiler arasında çatışmanın yaşandığı Adile Naşit Ccaddesi üzerinde bulunan Öğretmen Evi ve Anadolu Öğretmen Lisesi yurdunda kalan 15 öğrenci, atılan biber gazından etkilendi. Gazdan etkilenen öğrenciler İdil Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

Çöp konteynırlarıyla caddeleri kapatan yüzü maskeli grup ile polisler arasında ara sokaklarda kovalamaca devam ediyor.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;