Karargâh, 'açılım'ı sabote edecekmiş

İstanbul'la birlikte 4 ilde düzenlenen operasyonlarda Devrimci Karargâh üyesi 10 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye çıkartıldı

03 Ekim 2009, Cumartesi 14:41
A A


29 Eylül'de Devrimci Karargah örgütüne yönelik yapılan operasyonların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.17 kişinin yakalandığı operasyonda, Bostancı'da çıkan çatışmada öldürülen liderleri Orhan Yılmazkaya'nın yerine Türkiye sorumluluğuna Ulaş Erdoğan'ın(31) getirildiği ifade edildi. 

UÇAK KAÇIRACAKLARDI

Şüphelilerden elde edilen bilişim malzemeleri ile dokümanların incelemeleri sonucunda örgütün gerçekleştirmeyi planladığı eylemler şu şekilde sıralandırıldı: 

- Uçak kaçırma eylemi 

- Ulusal bir yayın kuruluşunun kamyonlarının ya da depolarının yakılması 

- Eski bir siyasi parti genel başkanına ve işadamlarına yönelik suikast türü eylem 

- Lüks araçların benzin dökülerek yakılması 

- İstanbul-İzmir gibi illerde sahil yerlerindeki lüks yatların yakılarak demokratik açılım sürecinin sabote edilmesi

ŞİFRELİ YAZIŞMALAR


Örgütün kendi içinde şifreli yazışmalar gerçekleştirdiği, talimatların bu şifrelerle verildiği belirtildi. Uçak kaçırma eylemi,demokratik açılım sürecine zarar verme, siyasi parti eski lideri ve işadamlarına yönelik eylemler ile bir medya grubunun da aralarında bulunduğu eylem talimatlarının bu şifrelerle verildiği ifade edildi. Örgüt liderinin Çeçenistan'da 14 ay Ruslara karşı savaştığı da ortaya çıktı.

SANSASYONEL EYLEMLER

Örgütün yurtdışında bulunduğu belirtilen liderinin verdiği talimatlar doğrultusunda harekete geçen Devrimci Karargah örgütü üyeleri polisin yaptığı baskınla yakalanmıştı. 17 kişinin gözaltına alındığı operasyonda yakalanan şüpheliler bugün adliyeye sevk edildi. Örgütün sansasyonel eylemlere yöneldiği ifade edildi.

Bostancı'da çıkan çatışma'da emniyet amiri şehit olmuş, örgüt lideri Orhan Yılmazkaya ölü ele geçirilmiş bir vatandaş da hayatını kaybetmişti. İddianamenin açıklandığı ve kabul edildiği gün olan 29 Eylül günü polis örgüte ikinci baskını düzenledi ve 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakılırken, 10 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye çıkartıldı. Yılmazkaya'dan sonra örgütün Türkiye liderliğine Ulaş Erdoğan'ın (31) getirildiği ortaya çıktı. 

1995 yılında MLKP üyesi olduğu için cezaevinde yatan Erdoğan, cezaevinden çıktıktan sonra Çeçenistan'a gitmiş. Ülkücü gruplarla 14 ay Ruslarla savaşan Erdoğan'ın daha sonra Türkiye'ye döndüğü ifade edildi. Erdoğan'ın örgüt liderliğine getirilmesinden sonra bazı sansasyonel eylemlerin hayata geçirilmesi planlandı. Bu eylemlerden biri de uçak kaçırma eylemi planladıkları belirtildi. Ancak bu planın örgüt liderinden değil, Türkiye sorumlusu Erdoğan tarafından teklif edildiği ifade edildi. 

K170 / D71 / W21

Örgütün kendi içindeki şifreleme sistemi geliştirdiği ve bu kodlarla yurtdışında bulunan örgüt lideriyle haberleştiği ortaya çıktı. Bu şifrelemeye göre Erdoğan, yurtdışında bulunan örgüt liderine uçak kaçırma eylemini şöyle teklif etmiş:K170 / D71 / W21 KONUM ÇOK ÖNEMLİ VE STRATEJİK F 88 + V54 / 81 - 103 / 22 - 11 KONUMU MÜMKÜN OLAMAZ MI?

Örgütün bu amaç kapsamında havalimanında 2 kişiyi temizlik görevlisi olarak yerleştirdiği ve bu kişiler bu amaç doğrultusunda çalışma yapmış.

SİYASİ PARTİ ESKİ LİDERİ VE İŞADAMLARINA SUİKAST

Örgüt üyelerinden ele geçirilen belgeleri inceleyen polis ekipleri bir siyasi partinin eski lideri ile işadamlarına yönelik suikast planladıklarını ortaya çıkardı. Emniyet yetkilileri siyasi parti lideri ile ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Ancak işadamlarının örgütün taban kazanmaya yönelik olarak Tuzla Tersanesindeki ölümlere dikkat çekmek için bu işadamlarına suikast planladıkları iddia edildi.

ZAMAN GRUBUNA SALDIRI

Örgütün şifreli kodlarını çözen polis ekipleri bir medya grubuna yönelikte saldırı planını ortaya çıkardı. Yurtdışından yollanan şifreli saldırı planının "Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan haberlerle ilgili olarak Zaman grubuna eylem yapılması" olarak geçtiği ifade edildi. Grubun kamyonlarının yada depolarının yakılması talimatının verildiği belirtildi.

DEMOKRATİK AÇILIMSÜRECİNE ZARAR VERME-16.7 KODLU 6250/G47+H 134

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre örgüt liderini demokratik açılım sürecine zarar vermeye yönelik eylemler planladığı da öğrenildi. Buna göre örgüt üyelerinin lüks araçların benzin dökülerek yakılması, İstanbul-İzmir gibi illerde sahil yerlerindeki lüks yatların yakılarak demokratik açılım sürecinin sabote edilmesi talimatları aldığı ifade edildi.

Demokratik açılım sürecine zarar vermeye yönelik eylemlerin talimatı ise 16.7 KODLU 6 250 /G 47 + H 134 şifreleriyle verilmiş

AĞLAYARAK İFADE VERDİ

Örgütün Türkiye sorumluluğuna getirilen Ulaş Erdoğan'ın sevgilisi Gamze C'nin ifade verirken ağladığı belirtildi. Ulaş Erdoğan'ın boşanmış ve çocuğunun olduğunu öğrenen Gamze C. polise ağlayarak ifade verdi. Ankara'da bir dersanede Türkçe öğretmen olan Gamze C'nin Denizli Pamukkale Üniversitesi öğrencisi olduğu dönemden arkadaşlarını örgüte kazandırdığı ifade edildi.

Örgüt lideri Erdoğan'ın ise ifadesinde "kendisinin ve babasının işçi olduğunu söylediği gelen talimatların işçi sınıfına zarar vereceği için yavaşlatmaya çalıştığınıö söylediği belirtildi.

GÖZALTINA ALINANLAR

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Cenk B.'nin havalimanında çalıştığı ve uçak kaçırma eyleminin çalışmalarını organize ettiği ifade edildi. Zafer ve Barış K. Kardeşler ile Volkan K. Murat A.,Gamze C., Ahmet G., Salih B., Onur S., Ülkü D.,Ülkü D., Serkan D., Banu Ç., Mustafa K., Fırat E., ve Ozan E. gözaltına alındı. Murat A.'nın örgütün propaganda sorumlusu olduğu ve örgütün dergisi olan Demokratik Dönüşüm Dergisi'nde yazarlık yaptığı belirtildi.Zafer K'nın ise İlerici Gençlik Derneği başkanı olduğu öğrenildi.Örgütün ayrıca Devrimci Gençlik Cephesi adı altında faaliyet düzenlediği ve örgüte eleman kazandırdığı ifade edildi.Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

DHA

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;