Karatede 3 gümüş, bir bronz madalya

50. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nın üçüncü gün ilk seansında finallerde tatamiye çıkan milli sporcular, 3 gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

21 Mart 2015, Cumartesi 14:43
A A
Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyonda, erkekler ve kadınlar kumite final maçlarını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Dünya ve Avrupa Karate Federasyonu Başkanı Antonio Espinos ve Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan da izledi.

Kadınlar kumite +68 kiloda mücadele eden Meltem Hocaoğlu, altın madalya mücadelesinde Hırvat Masa Martinovic karşısında bitime yedi saniye kala teknik üstünlükle yenilerek, gümüş madalyada kaldı.

Son iki dünya ve Avrupa şampiyonasında altın madalya kazanan Enes Erkan ise +84 kiloda mücadele ettiği şampiyonada ikinci oldu. Dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan Slobodan Bitevic’e maçın bitimine üç saniye kala verdiği puanla 2-1 yenilen ay-yıldızlı sporcu, gümüş madalya aldı.

2013’te Avrupa şampiyonu olan 55 kilo sporcusu Tuba Yakan, son dünya şampiyonasının ikincisi Fransız Emilie Thouy’a 1-0 kaybederek ikincilikte kaldı.

Uğur Aktaş’tan bronz madalya

Erkekler ferdi kumite 84 kiloda Uğur Aktaş, bronz madalya mücadelesinde 2012 Avrupa Şampiyonu Yunan Georgios Tzanos’la karşı karşıya geldi.

Rakibi karşısında 1-0 geriye düşmesine rağmen özellikle mücadelenin son bölümünde aldığı sayılarla rakibini 5-1 yenen 19 yaşındaki milli sporcu, ilk Avrupa deneyiminden üçüncülükle ayrıldı.

Milli sporcular, sabah seansında ferdi kumitedeki üç bronz madalya mücadelesinden ise yenilgiyle ayrıldı.
Erkekler 75 kiloda Erman Eltemur bronz madalya için 2012 Dünya Şampiyonu İtalyan Luigi Busa’yla mücadele etti. Milli sporcu, 0-0 biten müsabakada hakem kararıyla İtalyan rakibine 4-1 yenilerek madalya şansını kaçırdı.

Diğer bronz madalya mücadelelerinde ise kadınlar 68 kiloda Hafsa Şeyda Burucu, İspanyol rakibi Cristina Gonzalez’e 3-0, 61 kiloda Merve Çoban ise Slovak Ingrida Suchankova’ya 2-0 yenilerek Avrupa beşincisi oldular.

Organizasyonun üçüncü gün ilk seansında dereceye giren ve madalya kazanan sporcular şöyle:

Kadınlar 55 kilo:
1- Emilie Thouy (Fransa)
2- Tuba Yakan (Türkiye)
3- Jennifer Warling (Lüksemburg)
3- Cristina Ferrer (İspanya)

Kadınlar 61 kilo:
1- Lucie Ignace (Fransa)
2- Ana Lenard (Hırvatistan)
3- Ingrida Suchankova (Slovakya)
3- Irene Colomar Costa (İspanya)

Kadınlar 68 kilo:

1- Alisa Buchinger (Avusturya)
2- Elena Quirici (İsviçre)
3- Cristina Vizcaino Gonzalez (İspanya)
3- Marina Rakovic (Karadağ)

Kadınlar +68 kilo:

1- Masa Martinovic (Hırvatistan)
2- Meltem Hocaoğlu (Türkiye)
3- Helena Kuusisto (Finlandiya)
3- Nadege Ait İbrahim (Fransa)

Erkekler 75 kilo:
1- Rafael Aghayev (Azerbaycan)
2- Noah Bitsch (Almanya)
3- Ruslans Sadikovs (Letonya)
3- Luigi Busa (İtalya)

Erkekler 84 kilo:
1- Nello Maestri (İtalya)
2- Ayhan Mamayev (Azerbaycan)
3- Kenji Grillon (Fransa)
3- Uğur Aktaş (Türkiye)

Erkekler +84 kilo:

1- Slobodan Bitevic (Sırbistan)
2- Enes Erkan (Türkiye)
3- Martin Nestorovski (Makedonya)
3- Jonathan Horne (Almanya)

AA

Fotoğraf: Süleyman Kara

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;