'Karikatür Oscarı' İtalyan'a

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda bu sene İtalyan sanatçı Alessandro Gatto ödülü kazandı

13 Ekim 2009, Salı 09:21
A A

İtalyan sanatçı Alessandro Gatto, çeyrek asrı geride bırakarak bu yıl 26'ıncısı düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda birinci olurken 8 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. 

Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda bu sene, İtalyan sanatçı Alessandro Gatto'nun eseri birinci seçildi. Türkiye'den Kürşat Zaman ikinci olurken, üçüncülüğü Lüksemburg'dan Pol Leurs, Romanya'dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya Federasyonu'ndan Yuriy Kosobukin paylaştı. 

Hilton Convention Center'da düzenlenen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı vekilen İstanbul İl Kültür Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilgili, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yazar Adalet Ağaoğlu ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 

EVRENSEL DİL

Sunuculuğunu Korhan Abay'ın yaptığı ödül töreni mini konser ile başladı. Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Candan Fetvacı gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, "Bu yıl ödüllerimiz yine dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar tarafından paylaşıldı. Aramızda İtalya'dan Endonezya'ya; Küba'dan İran'a kadar çeşitli ülkelerden gelen karikatürcüler var. Ortak paydamız karikatürün evrensel dili. Bu yılın sergisinde de dünyamızın sorunlarına yine birçok değişik coğrafyadan bakma olanağı var. Bu evrensel dil ile birbirimizi daha iyi anlıyor, birlikte üzülüyor ve seviniyoruz" şeklinde konuştu. 

3 BİN 127 ESER YARIŞTI
85 ülkeden 1116 sanatçının 3127 karikatür ile katıldığı serbest konulu yarışmada, Patrick Bruce Oliphant'ın (ABD) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Roar Hagen (Norveç), Mihai Ignat (Romanya), Hüsamettin Koçan, Jerelle Kraus (ABD), Tan Oral, Yaoning Zhang'ın (Çin Halk Cumhuriyeti) yer aldığı bu yılki Seçiciler Kurulu yine karikatür dünyasının otoritelerinden oluştu. 

Seçiciler Kurulu, Mohammad Amin Aghaei (İran), Angel Boligan Corbo (Küba), Horacio Cardo (Arjantin), Arif Sutristanto (Endonezya), Ilya Katz (İsrail), Nikolay Ephremov (Rusya Fed.), L'ubomir Kotrha (Slovakya), Ross Thomson (İngiltere), Alessandro Gatto (İtalya), Didie Sri Widiyanto'yu (Endonezya) Başarı Ödülüne değer gördü. 

ÜÇÜNCÜLÜK PAYLAŞILDI 
Ödül töreni, 10 sanatçıya başarı belgesi teslimi ve 500 dolar para ödülü verilmesi ile başladı. Üçüncülük ödüllerini üç farklı ülkenin sanatçısına TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından verildi. İkincilik ödülü ve 5 bin dolar para ödülünü ikinci seçilen Türk sanatçı Kürşat Zaman'a Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan takdim etti. Birincilik ödülü İtalyan sanatçıya, İstanbul İl Kültür Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilgili ile Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan tarafından verildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;